Endometrium kanserinde lenfovasküler saha invazyonu ile ilgili faktörler ve lenfovasküler saha invazyonunun miyometrial invazyon, alt uterin segment tutulumu, servikal tutulum ve lenf nodu metastazı ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the factors related to lymphovascular space invasion in endometrium cancer and, the relation between lymphovascular space invasion and myometrial invasion, lower uterus segment involvement, cervical involvement and lymph nodul metastasis
  1. Tez No: 685163
  2. Yazar: CAN ÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Endometrium kanserinde lenfovasküler saha invazyonu (LVSİ) ile ilgili faktörler ve lenfovasküler saha invazyonunun miyometrial invazyon (Mİ), alt uterin segment tutulumu, servikal tutulum ve lenf nodu metastazı ile ilişkisi incelenmiş olup, lenfovasküler saha invazyonunun endometrium kanseri için yeni bir prognostik belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2015-2021 yılları arasında endometrium kanseri nedeniyle total histerektomi + bilateral salpingooferektomi ± Pelvik ve/veya Paraaortik lenfadenektomi + omentektomi yapılmış 44 hasta çalışmaya dahil edilmiş ve patoloji sonuçlarına göre LVSİ pozitif olan ve olmayan olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. LVSİ olmayan 29 hasta kontrol grubu ve LVSİ pozitif olan 15 hasta çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Hastalar yaş, ameliyat tipi, gravida, parite, menopoz durumu, malignite öyküsü, ailede malignite öyküsü, sistemik hastalık, ilaç kullanımı, operasyon öyküsü, başvuru şikayeti, preop endometrial örnekleme sonucu, yapılan ameliyatlar, patolojik tanısı, cerrahi evreleri ve patoloji sonuçları univaryan ve multivaryan analizler yapılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Having investigated the factors related to lymphovascular space invasion (LVSI) in endometrium cancer and the relations between LVSI and myometrial invasion (MI), lower uterus segment involvement, cervical involvement and lymph nodule metastasis, the purpose of this research is to investigate whether or not LVSI can be used as a new prognostic metric in endometrium cancer. Materials and Methods: 44 patients had gone under hysterectomy + bilateral salpingo-oophorectomy ± pelvic and/or paraaortic lymphadenectomy + omentectomy procedures due to being diagnosed with endometrium cancer between 2015-2021 in our clinic, and according to the pathological results, the patients were divided in to two groups of LVSI positives and negatives. The control group of 29 patients without LVSI and the experimental group of 15 patients with LVSI were identified for the study. The patients were compared according to the analyses done over age, surgery type, gravida, parity, menopause state, malignancy history, malignancy history of family, systematic illnesses, medical drug use, medical operation history, symptomatic complaints, pre-operational endometrial sample analysis results, completed surgeries, pathological diagnosis, surgical stages, pathological results, univariant and multivariant results. Result: The results between the groups were compared according to age, gravida, parity menopause state, malignancy history, malignancy history of family, systematic illnesses, symptomatic complaints, pre-operational endometrial sample analysis results, main material pathology, uterus radius, tumour radius, MI presence, segment involvement of lower uterus, cervical involvement, paraaortic lymph nodule vi involvement, presence of tumour in main material peritoneal cytology and prognosis.