Preoperatif CA125 düzeyinin endometrioid endometrium kanserinde lenf nodu tutulumunu öngörmedeki değeri
The value of preoperative CA125 level in prediction of LYMPH node involvement in endometrioid endometrium cancer
- Tez No: 741468
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada endometrioid endometrium kanserinde preoperatif serum CA125 düzeyinin, lenf nodu pozitifliğini öngörmedeki değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2007 Mart – 2020 Eylül arasında Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Şehir Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde endometrium kanseri tanısı alıp primer cerrahi tedavide total histerektomi ± bilateral salpingooforektomi ± Pelvik ve/veya Paraaortik lenfadenektomi uygulanan sonuç patolojisi endometrioid endometrium kanseri olarak raporlanan hastaların medikal kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bu hastalar içerisinden medikal kayıtlarına tam olarak ulaşılabilen 513 hasta ve alt grup olarak klinik olarak uterusa sınırlı 498 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik, klinik, cerrahi ve patolojik özellikleri değerlendirildi. Lenf nodu metastazı (LNM) açısından hastalar LNM (-) ve LNM (+) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu iki grup yaş, CA125, grade, yapılan cerrahi, tümör boyutu, myometriyal invazyon derinliği, servikal tutulum, adneksiyal metastaz, uterin serozal tutulum, sitoloji ve lenfovasküler saha invazyonu (LVSI) gibi klinik ve demografik özellikler yönünden univaryan ve multivaryan analizlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların median yaşı 58 (28-84), median CA 125 değeri 14 (2-600) olarak hesaplandı. Endometriod tip endometrial kanserli hastalarda LNM riskinde artışla ilişkili faktörleri belirlemek amacı ile klinik ve demografik özellikler univaryan ve multivaryan analizle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the value of preoperative serum CA125 level in predicting lymph node positivity in endometrioid endometrial cancer. Materials and Methods: In our study, between March 2007 and September 2020 total hysterectomy ± bilateral salpingoophorectomy ± Pelvic and/or paraaortic lymphadenectomy was performed as the primary surgical treatment of endometrial cancer diagnosed in Ankara Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital and Ankara City Hospital Gynecological Oncology Clinic and medical records of patients whose outcome pathology was reported as endometrioid endometrial cancer were reviewed retrospectively. 513 patients with full medical records were included to the study. Of these patients, 498 patients clinically confined to the uterus were studied as a subgroup. Demographic, clinical, surgical, and pathological characteristics of the patients included in the study were evaluated. In terms of lymph node metastasis, the patients were divided into two groups as LNM(-) and LNM(+). These two groups were compared in terms of clinical and demographic characteristics such as age, CA125, grade, surgery performed, tumor size, depth of myometrial invasion, cervical involvement, adnexal metastasis, uterine serosal involvement, cytology, and LVSI using univariate and multivariate analysis. Results: The median age of the patients were 58 (28-84), and the median CA 125 value were calculated 14 (2-600). To determine the factors associated with the increased risk of lymph node metastasis in patients with endometrioid type endometrial cancer, clinical and demographic characteristics were evaluated with univariate and multivariate analysis.