Endometrium kanserli hastalarda p57 ile immunohistokimyasal boyamanın sağkalım ve diğer prognostik parametrelerle ilişkisi
The relationship between immunohistochemical p57 staining and survival and other prognostic factors in patients with endometrium cancer
- Tez No: 281150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM TOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gelişmiş ülkelerde, endometrium kanseri kadın genital sisteminin en sık malign tümörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Etkin bir tarama testi olmamasına karşın, semptom vermesi nedeniyle % 75 olguda erken evrede teşhis edilebilmektedir. İleri evre olgularda ise tedavi başarısı daha az oranda olmakta ve hastalığın prognozunun tesbiti ön plana çıkmaktadır. Özellikle, ileri evre olgularda prognozu önceden belirleyebilmek için prognostik faktörlere olan gereksinim, son yıllarda yoğun bir ilgi odağı haline gelmiştir.Bu çalışmada nihai patoloji sonucu endometrioid tip endometrium kanseri olan hastalarda immunohistokimyasal p57 ile boyanmanın 3 yıllık sağkalım ve diğer konvasiyonel prognostik faktörlerle ilişkisi araştırılmıştır.Evreleme cerrahisi uygulanmış olan 68 hastada p57 ile immunohistokimyasal boyanma, histopatolojik değerlendirmede FIGO evrelemesi, nükleer ve yapısal grade, lenfovasküler saha invazyonu, lenf nodu metastazı, tümör boyutu, alt uterin segment tutulumu ve myometrial invazyon değerlendirilmiştir. 33 hastada p57 ile boyanma izlenirken 35 hastada boyanma izlenmemiştir. P57 ile boyanmanın olduğu grupta %87,9 sağkalım izlenirken boyanmanın olmadığı grupta %68,6 sağkalım izlenmiştir. Tekyönlü varyans analizlerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunurken çoklu varyans analizlerinde anlamsız bulunmuştur. (sırasıyla p0,02 ve 0,64)P57(+) olan grupta daha fazla erken evre ( %97ve %80), daha fazla düşük nükleer gradeli tümör (%75,8 ve %51,4) izlenmiştir. Düşük yapısal gradeli tümörler p57(+) ile beraber artmıştır (%48,6 ve %75,8).P57(+) olan grupta daha az lenfovasküler invazyon ( %6,1 ve %25,7) izlenmiştir. Evre, lenfovasküler invazyon ve grade ile p57 arasındaki ilişki istatisitksel olarak anlamlı bulunmuştur. P57 ve diğer prognostik faktörler arasında çoklu varyans analizinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.Sonuç olarak P57 ile negatif immunohistokimyasal boyanma, en sık rastlanan endometrioid tip endometrium kanserinde agresif hastalıkların öngörülmesinde yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between İmmunohistochemical P57 Staining and Survival and Other Prognostic Factors in Patients with Endometrium CancerEndometrium cancer is the most common malignancy of the female genital tract in the developed countries. Although there is no any effective screening modality, 75% of the cases are diagnosed at the early stage because of the symptoms. In advanced stage, treatment failure are more common so prediction of the prognosis appear to be important.In this study, the relationship between immunohistochemical staining with p57 and 3 years survival together with other conventional prognostic factors was evaluated. All patients had final pathology reports as an endometrioid type endometrium cancer. Surgical staging was performed in 68 patients. P57 positivity, histopathologic FIGO staging, nuclear and structural grade, lenfovascular space invasion, lymph node metastases, tumor diameter, lower uterine segment invasion and myometrial invasion were evaluated. P57 (+) was reported in 33 cases and p57 (-) was reported in 35 cases. Survival rate was point outed as 87,9% in p57(+) and 68,6% in p57(-) group. This correlation was found statistically significant in the univariante analysis but not significant in the multivariante analysis.( respectively p 0,002 and 0,64)P57(+) group had more cases with early stage (97% vs 80%) and low nuclear grade tumor (75,8% vs 51,4%). The percentile of the low structural grade tumors were increased with p57 positivity(%48,6 vs %75,8). P57(+) group had less lymphovascular invasion (%6,1 ve %25,7). Stage, lymphovascular space invasion and grade were related with p57 and this relationship was statistically significant. The relationship between P57 and other prognostic factors was not statistically significant in the univariante and multivariante analysis.In summary p57(-) immunohistochemical staining may help to predict aggresive endometrioid type endometrium cancer that is the most frequent.