Tersine lojistik ve bir beyaz eşya üreticisi firmada geri dönüşüm sistemi ağ tasarımının yapılması
Reverse logistics and making a recycling system network design in a household appliance manufacturer
- Tez No: 166730
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
TERSİNE LOJİSTİK VE BİR BEYAZ EŞYA ÜRETİCİSİ FİRMADA GERİ DÖNÜŞÜM SİSTEMİ AĞ TASARIMININ YAPILMASI ÖZET Dünyada artan nüfusa karşı kaynakların sınırlı sayıda bulunmasından ötürü kaynakların etkin ve verimli olarak kullanılması hayatın sürdürülebilirliği açısından yeterli değildir. Artan nüfusa bağlı olarak kullanılan ürünlerin miktarı da gün geçtikçe önemli derecede artmaktadır. Bu noktada kullanılmış ürünlerin geri kazanımı hem ikincil kaynak olarak kullanılmalarında hem de bu ürünlerin çevreye verdikleri zararın minimize edilmesinde önemlidir. Bütün dünyada gerek yasal nedenlerden ötürü gerekse de ekonomik kazanımlarından ötürü geri kazanım bunun sonucu olarak tersine lojistik büyük önem kazanmaktadır Bu tez çalışmasıyla giderek önemi artan ve klasik tedarik zinciri yaklaşımından kapalı döngü sistemlere geçişe neden olan tersine lojistik kavramı elektrikli ve elektronik ekipman atıklar kapsamında incelenmiş ve bir üreticinin geri dönüşüm sistemi ağ tasarımı yapılmıştır. Çalışma da öncelikli olarak tersine lojistik kavramının ne olduğu, hangi durumlarda açığa çıktığı, kimleri etkilediği, neler kazandırdığı mevcuttaki tedarik zinciri yönetimi anlayışım nasıl etkilediği gibi çeşitli konulara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Tersine lojistik ağ yapısı türlerinden bahsedilmiş, ağ tasarımında kullanılan modeller aktarılmıştır. Çalışma da odaklanılan temel nokta elektrikli ve elektronik ekipmanlar olduğu için elektrikli ve elektronik ekipmanların geri dönüştürülmesine ait sistemler incelenmiş, geri dönüşüm yöntemleri aktarılmıştır. AB başta olmak üzere dünyadaki elektrikli ve elektronik ekipmanlara ilişkin toplama sistemlerinden, yasal uygulamalardan bahsedilmiştir Konunun teorik olarak incelenmesinden sonra Türkiye'de yasal olarak şu an taslak aşamasında bulunan ve ileriki yıllarda yürürlüğe girecek bir uygulama karşısında, Türkiye'de faaliyet gösteren bir beyaz eşya üreticisinin geri dönüşüm sistemi ağ tasarımı yapılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla karışık tamsayılı lineer programlama kullanılarak bir geri dönüşüm sistemi ağ tasarımı modellemesi yapılmıştır. Modeldeki amaç elektrikli ve elektronik ekipmanların belediyelere ait toplama noktalarından ikincil malzeme pazarı veya nihai işleme tesislerine kadar olan en uygun akışını ilgili maliyetleri minimize ederek sağlamaktır. Buradaki maliyetler taşıma maliyeti, elleçleme maliyeti, işleme maliyeti, yeni tesisler ve depolar için sabit maliyet, nihai işlem ve imha maliyetleridir. Maliyetlerin yanı sıra ikincil malzemelerden elde edilen gelir de sisteme dâhil edilmiştir. Model 4 farklı senaryo için GAMS optimizasyon programıyla çözülmüştür. Her senaryo için optimum depo ve tesis konumlan belirlenmiştir. xvı
Özet (Çeviri)
REVERSE LOGISTICS AND MAKING A RECYCLING SYSTEM NETWORK DESIGN IN A HOUSEHOLD APPLIANCE MANUFACTURER SUMMARY Since there are limited sources for the growing population in the world, the usage of the sources both effectively and efficiently is not enough for the sustainability of the life. Regarding to the increasing population, the quantities of the used products are increasing tremendously day by day. At this point, the recovery of the used products becomes very important both for regarding them as a secondary source and minimizing their negative effects to the environment. In all over the world both for legal reasons and economical benefits, the recovery and as a result of this, reverse logistics gets more important. With this thesis, reverse logistics whose importance increases day by day and which causes the transformation of the traditional supply chain management to closed loop systems is investigated within the scope of electrical and electronic equipments and in addition to this a recycling system network design is made for a producer. In the study, first of all some subjects such as what reverse logistics is, in which situation it occurs, who it affects, what its benefits are, how it affects the concept of the supply chain management are tried to be highlighted. The reverse logistics network types and used models in the network design are told. Since the main point in the study is the electrical and electronic equipments, the systems related with the recycling of electrical and electronic equipments are investigated and recycling techniques are told. Firstly with EU, the collection systems and legal applications of electrical and electronic equipments in the world are told. After the theoretical investigation of the subject, a recycle system network design of a household appliance manufacturer is tried to be made for the preparation of an application which is legally on the draft stage in Turkey. For this aim, by using mixed integer linear programming, a recycle network modeling is made. The aim of the model is to provide the optimal flow of the electrical and electronic equipments from the municipal collection points to the secondary material market or final treatment facilities by minimizing the related costs such as transportation costs, handling costs, treatment costs, fixed costs for the storage sites and recycle facilities and final treatment costs. Beside the costs, the revenue from the secondary materials is also considered in the model. The model is solved for 4 scenarios with the GAMS optimization program and optimum locations of storage sites and recycling facilities are found for four scenarios. xvn