Akut lösemi hastalarında vitamin e ve NOX2 düzeylerinin ilişkileri üzerine biyokimyasal çalışma
Biochemical study on the correlation of vitamin E and NOX2 levels in acute leukemia patients
- Tez No: 685242
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZBAŞ GERÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Lösemi, kemik iliği ve lenfatik sistem gibi kan oluşturan dokuların kanseridir. Akut Lenfositik Lösemi (ALL) erişkinlerde görülebilir fakat çocuklarda en sık görülen lösemi türüdür. Öte yandan, hem çocuklarda hem erişkinlerde gözlenen Akut Myeloid Lösemi (AML) erişkinlerde görülen en yaygın akut lösemi türüdür. E vitamini, hücre antioksidan sisteminde, yağda çözünen en temel antioksidandır. Reaktif oksijen türleri (ROS), oksijenden oluşturulan; lipidlere, proteinlere, DNA' ya zarar verebilme ve nihayetinde hücre işlev bozukluğuna neden olma potansiyeline sahip oldukça reaktif kimyasallardır.Bu çalışmanın amacı akut lösemi hastalarında vitamin E ve NOX2 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıydı. Şubat-Haziran 2021 döneminde, 45 akut lösemi hastası (30 ALL ve 15 15AML) ve 45 kontrol bireyden tam kan örnekleri toplandı. Her serum örneği, Elisa testi ile vitamin E ve NOX2 seviyelerini belirlemek için analiz edildir. Hem hastalarda (3.58-7.96 pg/ml) hem de kontrol grubunda (3.12-22.96 pg/ml) medyan serum E vitamini düzeyi 4.26 pg/ml olarak bulundu. Ancak, hastalarda ortalama serum NOX2 düzeyi (130.17±21.88 pg/ml) kontrol grubuna (121.74±13.91) kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Leukemia is the cancer of the body's blood-forming tissues, including the bone marrow and the lymphatic system. Acute Lymphocytic Leukemia (ALL) can be seen in adults but it is the most prevalent form of leukemia in children. On the other hand, Acute Myelogenous Leukemia (AML), seen in both children and adults, is the most frequent type of acute leukemia in adults. Vitamin E is the major lipid-soluble antioxidant in the cell antioxidant system. Reactive oxygen species (ROS) are highly reactive chemicals formed from oxygen, having potential to cause damage to the lipids, proteins, DNA and eventually result in cell dysfunction. The aim of this study was to search for a correlation between vitamin E and NOX2 levels in acute leukemia patients. During the period of February to June 2021, whole blood samples were collected from 45 acute leukemia patients (30 ALL and 15 AML) and 45 control subjects. Each serum sample was analyzed to measure vitamin E and NOX2 by Elisa assay. The median serum level of vitamin E was found to be 4.26 pg/ml in both patients (3.58-7.96 pg/ml) and the control group (3.12-22.96 pg/ml). However, the mean serum level of NOX2 in patients was found to be significantly high (130.17±21.88 pg/ml) compared to that of control group (121.74±13.91).