Çeşitli kanser hücre hatlarında endoplazmik retikulum stresi ve otofajik yolaklardaki epigenetik değişikliklerin karşılaştırılması
Comparison of epigenetic changes in endoplasmic reticulum stress and autophagic pathways in various cancer cell lines
- Tez No: 685246
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çeşitli kanser hücrelerinde metilasyon duyarlı restriksiyon enzimlerinden ve RT-qPZR tekniğinden yararlanılarak protein katlanma, degredasyon ve otofaji yolaklarına ait bazı anahtar genlerin metilasyon profillerinin araştırılması ve hücreler arası epigenetik farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Hücreler kültür ortamına alıştırıldıktan sonra moleküler testler kullanılarak değerlendirilmiştir. Metilasyon spesifik restriksiyon enzimleri aracılığıyla (Acil-HpaII), DNA kesimi sağlanıp RT-PZR testleri ile metilasyon düzeyleri incelenmiştir. Bulgular: Otofaji yolağında rol alan genlerin (LRRK2, PRKN, GBA ve NBR1) promotor bölgelerinin metilasyon düzeyleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to investigate the methylation profiles of some key genes belonging to protein folding, degradation and autophagy pathways in various cancer cells and to reveal epigenetic differences between cells by using methylation sensitive restriction enzymes and RT-qPCR technique. Material and Method: After the cells were acclimated to the culture medium, they were evaluated using molecular tests. By means of methylation specific restriction enzymes (Acil-HpaII), DNA was cut and methylation levels were examined by RT-PCR tests. Results: The methylation levels of the promoter regions of genes (LRRK2, PRKN, GBA and NBR1) involved in the autophagy pathway were statistically compared.