Genel anestezi yöntemiyle sırt üstü pozisyonunda yapılan ameliyatlarda bel bölgesinde anti basınç pozisyon jel ped kullanımının ameliyat sonrası dönemde bel ağrısı ve hasta konforuna etkisi
The effect of using waist anti pressure position gel pad performed on supine position surgeries with general anesthesia on low back pain and patient comfort in the postoperative period
- Tez No: 685252
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ARAZ ASKEROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışma yarı-deneysel olarak tasarlanmıştır, yarı-deneysel bir araştırma olarak genel anestezi yöntemiyle sırt üstü pozisyondaki ameliyatlarda bel bölgesine konulan anti basınç pozisyon jel pedinin ameliyat sonrası dönemde bel ağrısına ve hasta konforuna etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde genel cerrahi ameliyathanesinde genel anestezi altında supine pozisyonunda ameliyat yapılan 168 hasta çalışmaya dahil edildi. Deney ve kontrol grupların belirlenmesinde basit randomizasyon yöntemi kullanıldı. Deney grubu hastalarında ameliyat sürecinde genel anestezi uygulandıktan sonra bel bölgelerine anti basınç pozisyon jel pedi konuldu. Tüm hastaların ameliyat öncesi ve sonrası belirli aralıklarla bel ağrısı şiddeti değerlendirildi. Ayrıca ameliyat sonrası dönemde perianestezi hasta konforu da değerlendirildi. Yapılan tekrarlayan ölçümler ANOVA analizi sonucunda deney grubunda bel ağrısı puan ortalamasının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (F=58,913, p˂0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a quasi-experimental study to determine the effect of the anti-pressure position gel pad placed on the lumbar region in the supine position operations with general anesthesia method on low back pain and patient comfort in the postoperative period. 168 patients who were operated in the supine position under general anesthesia in the general surgery operating room of Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital were included in the study. Simple randomization method was used to determine the experimental and control groups. In the experimental group patients, after general anesthesia was applied during the operation, anti-pressure position gel pads were placed on the lumbar regions. Low back pain severity of all patients was evaluated at regular intervals before and after surgery. In addition, perianesthesia patient comfort in the postoperative period was also evaluated. As a result of repeated measurements ANOVA analysis, the mean low back pain score in the experimental group was found to be significantly lower than in the control group (F=58.913, p˂0.05).