Çift indisli dizilerde asimptotik ideal invaryant denklik tipleri
Asymptotically ideal invariant equaivalence types in double sequences
- Tez No: 685270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez çalışmasında ele alınan konunun tarihi gelişimi anlatılmıştır. İkinci bölümde, tez çalışmasında yararlanılacak olan bazı temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde hem tek diziler ve hem de çift diziler için asimptotik invaryant yakınsaklık ile invaryant denklik tipleri ve özellikleri not edilmiştir. Dördüncü bölümde, küme dizileri için asimptotik I-invaryant denklik ve I*-invaryant denklik kavramları tanıtılarak bu kavramların bazı önemli özellikleri ve bu kavramlar arasındaki ilişkileri inceleyen teoremler ispatlarıyla verilmiştir. Beşinci bölümde, çift diziler için asimptotik I2-invaryant denklik ve p-kuvvetli I2-invaryant denklik kavramları tanıtılarak bunların bazı önemli özellikleri ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler teoremlerle açıklanmıştır. Son bölüm olan altıncı bölümde ise, tez çalışmasında yararlanılan literatürdeki kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of six chapters. In the first chapter, the historical development of the subject addressed in the thesis has been explained. In the second chapter, some basic definitions and concepts that will be used in the thesis are given. In the third chapter, asymptotic invariant convergence and invariant equivalence types and properties are noted for both single and double sequences. In the fourth chapter, the concepts of asymptotic I-invariant equivalence and I*-invariant equivalence for set sequences are introduced and some important properties of these concepts and the theorems that examine the relations between these concepts are given with their proofs. In the fifth chapter, the concepts of asymptotic I2-invariant equivalence and p-strong I2-invariant equivalence for even sequences are introduced and some important properties of them and the relationships between these concepts are explained with theorems. In the sixth section, which is the last section, the sources in the literature used in the thesis are listed.