Çift indisli fonksiyon dizilerinin α. dereceden istatistiksel yakınsaklık çeşitlerinin incelenmesi
The investigation of statistical convergence types of order α. for double function sequences
- Tez No: 542749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bu çalışma ile ilgili temel tanım, teoremler ve çalışmanın tarihi verildi. İkinci bölümde çift indisli fonksiyon dizilerinin farklarının lacunary istatistiksel yakınsaklığının daha iyi anlaşılması için tek indisli dizilerde doğal yoğunluk, istatistiksel yakınsaklık, Cesaro toplanabilirlik, tek indisli dizilerin fark dizileri için α. dereceden istatistiksel yakınsaklığı, reel değerli çift indisli fonksiyon dizilerinde noktasal, düzgün ve istatistiksel yakınsaklık, kuvvetli çift Cesaro yakınsaklık, reel değerli çift indisli dizilerde α. dereceden istatistiksel yakınsaklık kavramları örneklerle açıklandı. Üçüncü bölümde kullanılan materyal ve yöntemler verildi. Dördüncü bölümde çift indisli fonksiyon dizileri için 𝛼̃. dereceden Δ𝑟- noktasal istatistiksel yakınsaklık, 𝛼̂. dereceden kuvvetli Δ𝑝- Cesaro toplanabilirlik, (𝑉, 𝜆, 𝜇) toplamı, genelleştirilmiş de la vallee-pousin ortalaması gibi ilgili tanım ve teoremler verilip 𝛼, 𝛽 gibi ayrı kuvvetler için kapsama bağıntıları incelendi. Daha sonra çift indisli fonksiyon dizilerinin farklarının 𝛼̃. dereceden λ ve lacunary istatistiksel yakınsaklığı tanım ve teoremleri ile verildi. Beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer verildi. Sonuç bölümünde tezde yapılanlar ile kısaca bilgi verilerek öneriler kısmında ise lacunary ile ilgili önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. In the first chapter, basic definitions, theorems and the date of the work are given. In the second chapter lacunary statistical convergence of the differences of the double function sequence in the second chapter, natural density, statistical convergence, Cesaro summability in sequences, α for difference sequences. pointwise statistical convergence, uniform and statistical convergence in real valued double function sequences, strong double Cesaro convergence, real valued double sequences. are explained with examples. Materials and methods used in the third chapter are given. In the fourth chapter, for double function sequence Δ𝑟- pointwise statistical convergence of order 𝛼̂, the definitions and theorems strong Δ𝑝- Cesaro summability of order 𝛼̃, (𝑉, 𝜆, 𝜇) summation of order 𝛼̃ are given and inclusion relations for α,β are examined. Generalized la vallee-pousin mean averages are given and the inclusion relations for separate forces such as 𝛼, 𝛽 are examined. Then the differences of the double indices of function sequence are given by lacunary statistical convergence definition and theorems. In the fifth chapter, conclusions and recommendations are given. In the conclusion section, the information on the thesis and the lacunary are suggested.