Asimptotik lacunary ideal invaryant denk diziler
Asymptotic lacunary ideal invariant equivalent sequences
  1. Tez No: 685269
  2. Yazar: UMUT NARTTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun tarihi gelişimi ve genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın daha anlaşılabilir olması için gerekli olduğunu düşündüğümüz bazı temel tanım ve notasyonlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, tek indisli reel sayı dizileri için bazı asimptotik lacunary denklik kavramları tanıtılarak, bu kavramlar arasındaki ilişkiler verilmiştir. Ayrıca, bu kavramların asimptotik lacunary invaryant istatistiksel denklik kavramı ile ilişkisinden de bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, tek indisli küme dizileri için Wijsman anlamında bazı asimptotik lacunary denklik kavramları tanıtılarak, bu kavramlar arasındaki ilişkiler verilmiştir. Ayrıca, bu kavramların Wijsman asimptotik lacunary invaryant denklik ve Wijsman asimptotik lacunary invaryant istatistiksel denklik kavramları ile ilişkisinden de bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, çift indisli reel sayı dizileri için bazı asimptotik lacunary denklik kavramları tanıtılarak, bu kavramlar arasındaki ilişkiler verilmiştir. Altıncı bölümde ise, çalışma süresince yararlanılan literatürdeki kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of six chapters. In the first chapter, the historical development of the thesis subject and general literature information are given. In the second chapter, some basic definitions and notations that are necessary for the study to be more understandable are mentioned. In the third chapter, some concepts of asymptotic lacunary equivalence for single real number sequences are introduced and the relationships between these concepts are given. Also, the relationship between these concepts and the concept of asymptotic lacunary invariant statistical equivalence are examined. In the fourth chapter, some concepts of asymptotic lacunary equivalence in Wijsman sense for single set sequences are presented and the relationships between these concepts are given. Also, the relationship between these concepts with Wijsman asymptotic lacunary invariant equivalence and Wijsman asymptotic lacunary invariant statistical equivalence is mentioned. In the fifth chapter, some concepts of asymptotic lacunary equivalence for double set sequences are introduced and the relationships between these concepts are studied. In the last chapter, the references that used in this study are listed.