Asfalt beton kaplamalarında tunçbilek uçucu külünün filler olarak kullanılmasının araştırılması
Investigation of the usage of tunçbilek fly ash as fillers in asphalt concrete pavements
  1. Tez No: 685326
  2. Yazar: MOHD ISMAIL TIMORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TIĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde bulunan Tunçbilek Termik Santralinden çıkan uçucu külün (UK) asfalt betonunda filler malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Öncelikle çalışma için Superpave Tasarım Yöntemine göre gradasyon sınırları içerisinde, agrega oranlarını değiştirerek üç tip agrega gradasyon eğrisi elde edilmiştir. Her üç gradasyon için filler oranı %3 olarak belirlenmiştir. Her gradasyonun optimum bitüm oranını belirlemek için UK filler içerisinde %25, %50, %75 ve %100 oranlarında kullanılmıştır. Daha sonra belirlenen bitüm yüzdesi kullanılarak Superpave Karışım Tasarım Yöntemine göre numuneler hazırlanmıştır. Hazırlanan numuneler AASHTO T283 standardına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Şartlandırılmamış (kuru) ve şartlandırılmış (ıslak) numunelerin indirekt çekme dayanımları (ITS) ve çekme dayanımı oranları (TSR) değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, UK kullanımının TSR oranlarını artırdığı görülmüştür; bu da numunelerin neme karşı performansının artması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, uçucu kül ile hazırlanan bitümlü sıcak karışımların, şiddetli ve uzun süreli yağış alan bölgelerde kullanılmasının uygun olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca UK'nın üstyapı aşınma tabakasında kullanımı ile çevre kirliliklerinin önlenebileceği ve ekonomik açıdan olumlu sonuçlar meydana getireceği öngörülmektedir. Sonuç olarak Tunç Bilek Termik Santralından çıkan UK'nın esnek yol kaplamalarında özellikle çok şiddetli yağmurlara maruz kalan bölgelerde filler malzemesi olarak kullanılabildiğinin sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the usability of fly ash (UK) from Tunçbilek Thermal Power Plant located in Tavsanlı district of Kutahya as filler material in asphalt concrete was investigated. The filler ratio was determined as 3% for all three gradations. To determine the optimum bitumen ratio of each gradation, 25%, 50%, 75% and 100% were used in UK fillers. First of all, three types of aggregate gradation curves were obtained by changing the aggregate ratios within the gradation limits according to the Superpave Design Method for the study. Then, the samples were prepared according to the Superpave Mixture Design Method using the determined bitumen percentage. The prepared samples were designed to comply with the AASHTO T283 standard. Indirect tensile strength (ITS) and tensile strength ratio (TSR) of unconditioned (dry) and conditioned (wet) samples were evaluated. According to the results obtained, it was observed that the use of UK increased TSR rates; This means that the performance of the samples against moisture is increased. Therefore, it is thought that it may be appropriate to use hot bituminous mixtures prepared with fly ash in regions with heavy and prolonged precipitation. In addition, it is predicted that environmental pollution can be prevented and economically positive results will be produced by the use of UK in the pavement wear layer. As a result, it has been concluded that UK from Tunç Bilek Thermal Power Plant can be used as a filler material in flexible road pavements, especially in areas exposed to heavy rains.