İki farklı soğutma sisteminin, farklı değişkenler eşliğinde implant frezlerinin kemik dokuda meydana getirdikleri sıcaklık üzerine etkilerinin in-vitro olarak incelenmesi
Investigation of the effects of two different irrigation systems accompanied by different variations on the heat caused by implant drills on bone an in-vitro study
- Tez No: 685325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DENİZ KARSLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde implant tedavisi, diş kayıplarının çözümü olarak klinik ve literatürde önemli bir yer tutmaktadır. Bu tedavinin zorunlu girişimleri osseointegrasyonu olumsuz etkileyebilmektedir. Termal travmadan kaçınmak için işlem sırasında soğutma yapılması kemik dokuyu koruyucu ve implant başarısını artıran bir unsurdur. Çalışmamızda, iki farklı soğutma sisteminin -aynı firma tarafından üretilmiş implant frezleri ile farklı derinlik ve çaplarda drilleme yapılarak kemikte oluşturdukları sıcaklık değişimleri üzerine- etkilerinin in-vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda taze sığır femur kemiği kullanılmıştır. Bir dakika boyunca frezleme işlemi yapılmıştır. Drilleme sırasında kemikte meydana gelen ısıyı ölçmek için 2 adet“K tipi termokupl ısı sensörü”yerleştirilerek ölçümler yapılmıştır. Kullanılan frez belirlenen derinliğe ulaştığında ölçülen sıcaklık değerleri kaydedilmiştir. Uygulama, 8 grup oluşturularak ve her bir grup için 30'ar kez tekrarlanmış; toplamda 240 işlem gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. İstatiksel analizler sonucunda, soğutma sistemlerinin çalışmamızda oluşturulan iki farklı uygulaması arasında ve tercih edilen farklı çapta drillerle gerçekleştirilen uygulamaların sonuçları arasında anlamlı fark görülmüştür. En belirgin farklılık ise 14 mm frezleme derinliğinde iki farklı soğutma uygulaması arasında görülmüştür (p=0,001). Sonuç olarak, çalışmamızda elde edilen verilerle drilleme derinliği arttıkça; kombine soğutma sisteminin, yalnızca dış soğutma sistemine göre daha etkin olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte daha kapsamlı çalışmalar yapılmasında yarar olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Today, implant therapy has an important place both in the literature and clinics for the solution of tooth loss. The compulsory procedures of this treatment can has adverse effects on osteointegration. Cooling systems are protecting factors both to avoid thermal trauma and to improve the implant survival. In our study, it was aimed to investigate the heat on the bone caused by drills of same trade mark with two different diameters at two different dephts and with two different cooling systems in-vitro. Fresh boven femur bone was used. Drilling was performed for one minute. In order to measure the heat during drilling termocouple sensors of K type were used by inserting into the bone. The heat measurements were recorded as the drills achieved the aimed depht. Eight groups were planned and 30 procedures were repeated for each group; at the end totally 240 procedures were done. The data was analyzed statistically. As a result, there was significance difference between the cooling systems and the chosen diameters in our study statistically. The most significant difference has been recorded between two cooling systems at the depht of 14 mm of drilling (p=0,001). As a conclusion, with the data in our study; it was observed that the combined cooling system was more effective than the external cooling system alone as the drilling depth was getting higher. However we think that more detailed examinations will be useful.