Implementing condition-based maintenance: optimizing maintenance decisions in multi-component systems using markov decision processes
Durum bazlı bakımı uygulama: markov karar süreçleri kullanarak çok bileşenli sistemlerde bakım kararlarının optımize edilmesi
- Tez No: 685327
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİM KOHEN ERKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Beklenmeyen arızalar, sistemi tekrar çalışır duruma getirmek için maliyetli eylemlerle sonuçlandığından, günümüzde bakım planlaması bir çok endüstriyel alanda çok önemli bir rol oynamıştır. Gelişmiş bir bakım politikası, sistem denetimlerinden toplanan verilere göre bakım eylemlerini planlayan duruma dayalı bakımdır (DDB). Bu çalışmada, periyodik denetime tabi, bakımı yapılabilir çok bileşenli bir sistem için gerçekçi bir ayrıklaştırma yöntemi sunulmaktadır. Sistemin kritik bileşenleri için DDB politikasını ve sistemin kritik olmayan bileşenleri için yaşa dayalı bakım politikasını dikkate alıyoruz. Sistem güvenilirliğinin bir fonksiyonu olan işletme maliyetini içeren genel bir maliyet yapısı tanımlıyoruz ve bu işletme maliyetinin ayrık ve aralıksız durumlarda nasıl atanması gerektiğini açıklıyoruz. Ayrık kontrol problemi için en uygun bakım politikasını bulmak için Markov karar sürecini (MKS) kullanıyoruz. MKS modelini kullanarak, DDB literatüründe en iyi bilinen politika olan eşik politikasının her zaman optimal olmadığını kanıtladık. Son olarak, aralıksız problem için RL-KIT ve RI-MIT olmak üzere iki politika öneriyoruz ve ayrık problemin sonuçlarını aralıksız ortamda rejeneratif simülasyon kullanarak uyguluyoruz. Bu politikalardan herhangi birinin ilgili sistemine bağlı olarak optimal olabileceğini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Maintenance scheduling has been playing a pivotal role in many industrial areas since unexpected failures result in costly actions to bring the system back to the operating state. An advanced maintenance policy is condition-based maintenance (CBM), which schedules the maintenance actions according to the data collected from the system inspections. In this study, we present a realistic discretization method for a maintainable multi-component system that is subject to periodic inspection. We consider CBM policy and age-based maintenance policy for critical components and non-critical components of the system, respectively. We define a general cost structure including an operating cost which is a function of system reliability, and we explain how this operating cost must be assigned in discrete and continuous state space. We use the Markov Decision Process (MDP) to find the optimal maintenance policy for the discrete control problem. Using the MDP model, we prove that the threshold policy is not always optimal, which is the most well-known policy in the CBM literature. Finally, we propose two policies, RL-KIT and RI-MIT, to implement the policy found by MDP in the continuous environment. We show that either of these policies can be optimal depending on the system of interest using simulation.