Mesire alanlarının rekreasyon amaçlı kullanımı: antalya kepez kent ormanı örneği
Recreational use of promenade areas: case study of kepez-antalya urban forest
  1. Tez No: 685328
  2. Yazar: GAMZE ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN KUŞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde, özelikle büyük şehirlerde yaşayan insanların dinlenmeleri ve konforlu yaşam düzenleri için rekreasyon kavramı oldukça önem kazanmıştır. Bireylerin, kalabalık şehir hayatından kaçma istekleri, rekreasyon etkinliklerine duyulan gereksinimi etkileyen önemli etmenlerden birisi olmuştur. Çalışmada; çok değişkenli ve bireylerin seçimine bağlı olarak değişebilen rekreasyon, Kepez Kent Ormanı D Tipi Mesire alanı içinde yer alan tema parkı örneğinde irdelenmiştir. Çalışmada, mesire alanı içindeki tema parkta yer alan; rekreasyonel birimler, sosyokültürel birimler, işletme birimleri ve hizmet birimleri detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Ayrıca bu özel alanı ziyaret eden rastgele seçilmiş olan 404 denekle anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen anket sonuçlarına göre; alana çoğunlukla bireyler aileleri (%58) ve arkadaşlar ile (%51) katılım yaptığı anlaşılmıştır. Ayrıca ziyaretçiler bölgeye en çok özel araçlarıyla (%74) ulaştıkları belirlenmiştir. Ziyaretçilerin, bu alanı tercih etmelerinde ise alandaki yeterli yeşil alandan faydalanma isteği (%69) ve yeterli aktivite araçlarının bulunması (%57) sebebiyle tercih ettikleri ve en çok da (%69) alanda oturma-yeme-içmeden zevk aldıkları anlaşılmıştır. Çalışma sonucunda, elde edilen bulgular ve yerinde yapılan dikkatli inceleme sonucunda, Kepez Kent Ormanı D Tipi Mesire Alanı tema parkında rekreasyonel aktivitelerin daha etkin bir şekilde sürdürülebilmesi açısından Peyzaj Mimarlığı disiplini açısından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In these days, the involment in recreational activities has become an important issue especially for people living in big metropolitan cities. It makes participants to relax, better and more comfortable living arrangements in cities. However, individuals usually prefer to escape from the crowded city life that makes one of the important factors affecting the need for recreational activities. In this study, a concept of recreation, which is multivariate and can change with individual's demand, was examined in case study of a well-known theme park, located in the Kepez Urban Forest D Type Recreation Area, in Antalya city. In this sense, the recreational properties of that park in terms of recreational-, socio-cultural-, commercial-, and other service units have been examined in detail. In order to determine visitor's preference and demand on that reserved area, the survey was conducted randomly selected 404 individuals during their visits. subjects who visited the area. According to the results of the survey; it was found that this reserved area was mostly visited by family (58%) and followed by friends (51%). However, majority of visitors (74%) have come to area with their private vehicles. It has also realized that participants have usually prefer to visit Kepez Urban Forest D Type Recreation Area for utilizing its green space (69%) followed by its recreational activity units (57%). Moreover, majority of visitors (69%). respond that they mostly enjoy sitting, eating and drinking in this area. After evaluating survey findings and reviewing site carefully, some suggestions were presented in view of Landscape Architecture discipline for maintaining recreational activities more effectively in the Kepez Urban Forest D Type Recreation Area theme park.