Farklı katkı maddeleri ve oranları kullanılarak yaş şeker pancarı posasının silajlık olarak değerlendirme olanaklarının araştırılması
Investigation of the possibilities of using wet sugar beet pulp as silage by using different additives and ratios
  1. Tez No: 685335
  2. Yazar: HALİT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KERİM GÜLLAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu araştırma 2019 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada Erzurum Şeker fabrikasından alınan yaş şeker pancarı posalarına (YŞPS) farklı oranlarda arpa kırması ve buğday samanı ilave edilerek silolama yapılmıştır. Yöntem: Araştırma 3 tekerrürlü olacak şekilde planlanmış ve deneme 3x16 faktöriyel düzenlemeye göre toplam 48 silaj materyali üzerinden yürütülmüştür. Çalışmada yaş şeker pancarı posası (YŞPS) 3 farklı (%5,%10 ve %15) oranda arpa ezmesi ve buğday samanı ve bunların belli oranlarda karışımları ile silolanmıştır. Bulgular: Çalışmada yaş şeker pancarı posasına arpa ezmesi ve buğday samanı ile bunların farklı oranlarda eklenmesi ile kuru madde oranı %16,62-%40,32, ham protein oranı %8,70-%13,30 ve ADF, NDF ve NYD oranları sırasıyla %16,73-%37,39, %29,19-%60,72 ve 92,68-241,95 arasında değişiklik göstermiştir. Silajın pH 3,19-3,60 arasında değişiklik gösterirken fiziksel değerlendirme nitelik sınıfı orta ile pekiyi arasında farklılık göstermiştir. Sonuç: Yapılan silajlarından elde edilen sonuçlara göre; yaş şeker pancarı posasına kuru madde oranını artırmak amacıyla buğday samanı ve enerji içeriğini artırmak amacıyla arpa ezmesi ilavesinin silajın kuru madde oranı ve kalitesi bakımından olumlu yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was carried out in Erzurum Atatürk University Faculty of Agriculture Department of Field Crops Laboratory in 2019. In the study, silage was made by adding different amounts of barley crushed and wheat straw to the wet sugar beet pulp (YSPS) taken from Erzurum Sugar Factory. Method: The research was planned as 3 replications and the experiment was carried out on a total of 48 silage materials according to the 3x16 factorial arrangement. In the study, wet sugar beet pulp (YSPS) was ensiled with 3 different (5%, 10% and 15%) ratios of barley paste and wheat straw and their mixtures in certain ratios. Findings: In the study, with the addition of barley paste and wheat straw to the wet sugar beet pulp at different rates, the dry matter ratio is 16.62-40.32%, the crude protein ratio is 8.70-13.30% and the ADF, NDF and NYD ratios are respectively It varied between 16.73-37.39%, 29.19%-60.72% and 92.68-241.95%. While the pH of the silage varied between 3.19 and 3.60, the physical evaluation quality class varied between medium and good. Results: According to the results obtained from the silages; It can be said that the addition of wheat straw to the wet sugar beet pulp in order to increase the dry matter content and the addition of barley paste to increase the energy content has a positive effect on the dry matter ratio and quality of the silage.