Periodontitisli hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek olarak Nd: YAG lazer ve air abraziv kombine uygulamasının klinik parametreler üzerine etkileri
Effects of Nd:YAG laser and air abrazive combined application on clinical parameters in addition to non-surgery periodontal treatment in patients with periodontitis
  1. Tez No: 685359
  2. Yazar: İSMET İLKE ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı periodontitis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek olarak uygulanan Nd:YAG lazer ve air abraziv kombine uygulamasının klinik parametreler üzerine etkinliğini araştırmaktır. Materyal-Metot: Split-mouth, randomize olarak tasarlanan çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, periodontitisli 24 hasta dâhil edildi. Test grubuna cerrahi olmayan periodontal tedaviye ilave air abraziv (eritritol-klorheksidin tozu) ve Nd:YAG lazer (2 W, 200mJ, 10 Hz) kombine uygulaması, kontrol grubuna ise yalnızca cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulandı. Hastaların plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), sondlamada kanama indeksi (SKİ), sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS) kayıtlarını içeren klinik periodontal kayıtları tedaviden önce ve tedavi sonrası 1. ve 3. aylarda alındı. Sonuçlar: Tüm klinik parametreler tedaviden sonra başlangıca göre her iki grup için de önemli ölçüde iyileşme gösterdi (p˂0.05). Test ve kontrol grupları arası değerlendirmede hastaların Pİ, Gİ, SKİ parametrelerinde herhangi bir zaman diliminde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p˃0.05). Çalışma gruplarında orta derin ceplerde tedavi sonrası SCD ve KAS değerlerinde gerçekleşen değişim miktarlarını karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmezken (p˃0.05), gruplar arasında yalnızca derin cepler (≥7 mm) için test grubunda kontrol grubuna göre SCD ve KAS parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlendi (p˂0.05). Sonuç olarak, sistemik olarak sağlıklı, evre III ve derece C periodontitis hastalarında, Nd:YAG lazer ve air abraziv kombine uygulamasının, özellikle derin cepler gibi erişilemeyen alanlarda SCD ve KAS üzerinde kısa vadede faydalı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The aim of this clinical study is to investigate the effectiveness of the combined application of Nd:YAG laser and air abrasive applied in addition to non-surgical periodontal treatment on clinical parameters in patients with periodontitis. Materials and methods: A split-mouth, randomized study included 24 systemically healthy, non-smoker, periodontitis patients. In addition to non-surgical periodontal treatment, air abrasive (erythritol-chlorhexidine powder) and Nd:YAG laser (2 W, 200mJ, 10 Hz) combined application was applied to the test group, while only non-surgical periodontal treatment was applied to the control group. Clinical periodontal records of the patients, including plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing pocket depth (PD), clinical attachment level (CAL), were taken before the treatment and at the 1st and 3rd months after the treatment. Results: All clinical parameters improved significantly from baseline for both groups after treatment (p˂0.05). In the evaluation between the test and control groups, no statistically significant difference was found in the PI, GI and BOP parameters of the patients at any time (p˃0.05). While the amount of change in PD and CAL values after treatment in medium deep pockets in the study groups was compared, no significant difference was observed between the groups (p˃0.05), statistically significant improvements in PD and CAL parameters were observed in the test group compared to the control group only for deep pockets (≥7 mm) among the groups (p˂0.05). In conclusion, it has been observed that the combined application of Nd:YAG laser and air abrasive in systemically healthy, stage III and grade C periodontitis patients is beneficial in the short term on SCD and CAS, especially in inaccessible areas such as deep pockets.