Sigara içen kronik periodontitisli bireylerde cerrahiolmayan periodontal tedaviye ek olarak enjekte edilebilirplateletten zengin fibrinin topikal subgingivaluygulamasının klinik parametreler üzerine etkisinindeğerlendirilmesi
Evalution of the effects of topical subgingival application of injectable platelet-rich fibrin as an adjunct to non-surgical periodontal therapy onclinical parameters in smokers with chronicperiodontitis
- Tez No: 883172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERACI YILDIRAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, sigara içen kronik periodontitisli hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedavi (COPT)'ye yardımcı olarak subgingival enjekte edilebilir plateletten zengin fibrin (İ-PRF) uygulamasının klinik periodontal parametreler üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, sigara içen evre II/III periodontitisli 25 hasta dahil edildi. Bu bölünmüş ağız (split-mouth) çalışmada test grubuna COPT'ye ek olarak subgingival İ-PRF uygulanırken kontrol grubuna COPT sonrası serum fizyolojik uygulandı. Her iki grupta subgingival İ-PRF/serum fizyolojik uygulaması 7. günde tekrarlandı. Başlangıçta ve tedavi sonrası 1. ve 3. aylarda klinik periodontal parametreler kaydedildi. Çalışmadan elde edilen veriler değerlendirildiğinde, sondlanabilir cep derinliği (SCD) 1. ve 3. ayda test grubunda istatistiksel olarak daha düşük bulundu (p0,05). Bununla birlikte, 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study is to evaluate the effect of subgingival injectable platelet-rich fibrin (I-PRF) application on clinical periodontal parameters as an adjunct to non-surgical periodontal treatment (NSPT) in smokers with chronic periodontitis. Twenty-five systemically healthy, smoker patients with periodontitis stage II/III were included in the study. In this split-mouth trial, subgingival I- PRF was applied to the test group in addition to NSPT, while saline was applied to the control group after NSPT. Subgingival I-PRF/saline application was repeated on the 7th day in both groups. Clinical periodontal parameters were recorded at baseline, 1st and 3rd months after the treatment.