Hemşirelik öğrencilerinin yaşlıya bakım verme istekliliği, yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumları ve bakım davranışlarına etkisi
Nursing students' willingness to care for the elderly, elderly attitudes regarding discrimination and its effects on caring behaviors
  1. Tez No: 685363
  2. Yazar: RUMEYSA ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ERKOÇ HUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan bu araştırma, hemşirelik bölümü dördüncü sınıf öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarını, yaşlıya bakım verme istekliliğini, bakım kalitesi algılama düzeylerini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul il sınırlarında yer alan farklı dört üniversitenin hemşirelik bölümlerinde dördüncü sınıfta eğitim gören 550 öğrenci oluşturdu. Örneklem sayısı uygun örnekleme yöntemi kullanılarak hesaplandı. Örneklemi evrenin %15,8'i oluşturdu ve çalışma 87 öğrenci ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında“Öğrenci Bilgi Formu”,“Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği”,“Yaşlıya Bakım Verme İstekliliği Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24”kullanıldı. Veriler online anket uygulama şeklinde, Kasım 2020 - Şubat 2021 tarihleri arasında toplandı. Verilerin analizinde Shapiro Wilk-W testi, Kolmogorov Simirnov testi, İndependent Samples T testi, Mann Whitney U testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was carried out to determine the attitudes of fourth-year nursing students towards ageism, their willingness to care for the elderly, their level of perception of quality of care, and to examine the relationship between them. The population of the research consisted of 550 fourth-year students studying in the nursing departments of four different universities in the province of Istanbul. The number of samples was calculated using the convenient sampling method. The sample comprised 15.8% of the population and the study was completed with 87 students.“Student Information Form”,“Aged Discrimination Attitude Scale”,“Willingness to Care for the Elderly Scale”and“Caring Behaviors Scale-24”were used to collect data. Data were collected between November 2020 and February 2021 in the form of an online survey. Shapiro Wilk-W test, Kolmogorov Smirnov test, Independent Samples T test, Mann Whitney U test, ANOVA test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation test were used in the analysis of the data.