Farklı kapanış kayıt materyallerinin hassasiyet ve güvenilirliğinin, konvansiyonel artikülatöre alma ve dijital artikülatöre alma teknikleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the precision and reliability of different bite registration materials using conventional articulating and digital articulating techniques
  1. Tez No: 685362
  2. Yazar: ECEM KUTSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AGÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasının farklı interokluzal kayıt materyalleri kullanılarak, konvansiyonel ve dijital artikülatöre alma yöntemlerinin klinik başarısını değerlendirmek ve farklı materyallerin iki yöntemdeki performanslarını karşılaştırmaktır. Çalışmada 5 farklı interokluzal kayıt materyalini, 2 farklı artikülatöre alma yöntemi kullanılarak incelemek üzere 10 grup oluşturuldu: VK (Variotime Bite*Konvansiyonel yöntem), FK (Futar D* Konvansiyonel yöntem), MK (Memosil 2* Konvansiyonel yöntem), OK (Occlufast Rock,* Konvansiyonel yöntem), WK (Modelling Wax* Konvansiyonel yöntem), VD (Variotime Bite*Dijital yöntem), FD (Futar D* Dijital yöntem), MD (Memosil 2* Dijital yöntem), OD (Occlufast Rock,* Dijital yöntem), WD (Modelling Wax* Dijital yöntem). Ana model üzerinde arkın 4 farklı bölgesinde işaretlenmiş olan noktalar arası mesafeler ölçüldü ve bulunan değerler altın standart değeri olarak kaydedildi. Ölçümler ana modelde ve konvansiyonel yöntemde dijital kumpas, dijital yöntemde ise dijital ölçüm aracı kullanılarak yapıldı. Deney gruplarından elde edilen değerler altın standart değerleriyle karşılaştırıldı. İstatiksel değerlendirme için iki yönlü ANOVA, çoklu karşılaştırma testi olarak ise Dunnett testi uygulandı. Çalışmanın sonuçlarına göre, konvansiyonel yöntemin dijital yönteme göre tüm materyallerde daha güvenilir sonuçlar verdiği görüldü (p0,05), mum materyalin ise altın standarda en uzak ortalama değeri verdiği görüldü. Dijital yöntemde en büyük standart sapma mum materyalinde kaydedildi. Altın standarttan ortalama farkı en küçük materyal Variotime Bite, en büyük materyal ise Modelling Wax olarak kaydedildi. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre, konvansiyonel yöntemin dijital yönteme, PVS interokluzal kayıt materyallerin mum interokluzal kayıt materyaline karşı üstün olduğu söylenebilir. Ancak daha kesin yargılar için yöntemlerin karşılaştırılmasının farklı ekstraoral tarama cihazların kullanıldığı çalışmalarla, materyallerin karşılaştırılmasının ise in-vivo çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to evaluate the clinical success of conventional and digital articulators using different interocclusal recording materials and to compare the performance of different materials in two methods. In the study, 10 groups were formed to evaluate 5 different interocclusal recording materials using 2 different articulation methods: VK (Variotime Bite * Conventional method), FK (Futar D * Conventional method), MK (Memosil 2 * Conventional method), OK (Occlufast Rock. , * Conventional method), WK (Modeling Wax * Conventional method), VD (Variotime Bite * Digital method), FD (Futar D * Digital method), MD (Memosil 2 * Digital method), OD (Occlufast Rock, * Digital method ), WD (Modeling Wax * Digital method). The distances between points, marked in 4 different regions on the main model were measured and the values found were recorded as gold standard values. Measurements were made using a digital caliper in the main model and in the conventional method; and using a digital measurement tool in the digital method. The values obtained from the experimental groups were compared with the gold standard values. Two-way ANOVA was used for statistical evaluation and Dunnett's test was used as a multiple comparison test. According to the results of the study, it was observed that the conventional method gave more reliable results in all materials compared to the digital method (p 0.05), while the wax material gave the farthest average value to the gold standard. In the digital method, the largest standard deviation was recorded in the wax material. The smallest mean difference from the gold standard was recorded in Variotime Bite and the largest in Modeling Wax. According to the results we obtained from our study, it can be said that the conventional method is superior to the digital method and PVS interocclusal recording materials are superior to the wax interocclusal recording material. However, for more precise judgments, the comparison of the methods should be supported by studies using different extraoral scanning devices, and the comparison of materials should be supported by in-vivo studies.