Kök kanal dolgusunun sökülmesi sonrasında kök yüzeyindeki sıcaklık değişiminin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of the temperature change on the root surface after the removal of root canal filling
  1. Tez No: 685366
  2. Yazar: MUHAMMED KAĞAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARLA MEVA DURMAZPINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; iki farklı kök kanal patı ile doldurulmuş kanallardaki dolgu materyallerinin resiprokal hareketle çalışan iki farklı döner eğe sistemiyle uzaklaştırılması sırasında kök yüzeylerinde ortaya çıkan sıcaklık değişimlerini karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmada kullanılan çekilmiş alt premolar dişlerin kemomekanik şekillendirmeleri yapıldıktan sonra deney gruplarının kök kanal dolumları güta perka ve AH Plus veya CeraSeal kanal dolgu patları kullanılarak; kontrol gruplarının kök kanal dolumları ise kanal patı kullanılmadan sadece güta perkayla yapılmıştır. Kanal dolgularının sökümü sırasında resiprokal hareketle çalışan VDW Resiproc ve WaveOne Gold döner eğe sistemleri kullanılmıştır. Söküm işlemi sırasında kök yüzeyinde orta ve apikal üçlüde oluşan sıcaklık değişimleri 15, 30, 45, 60, 75 ve 90. saniyelerde termal kamera ile kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the temperature changes on the root surfaces during the removal of two different filling materials in the canals when used two different reciprocating file systems. Materials and Methods: In this study, after the chemomechanical shaping of extracted lower premolar teeth, they were obturated using gutta-percha and AH Plus or CeraSeal as root canal sealers. The root canals of the control groups were obturated with only gutta-percha. During the filling removal procedure performing by VDW Resiproc or WaveOne Gold reciprocating file, temperature changes on the middle and apical-third of the root surfaces were recorded at the 15th, 30th, 45th, 60th, 75th and 90th seconds by using thermal camera.