COVID-19 pandemisinde sokağa çıkma kısıtlamalarının sosyal medya kullanımına ve kaygıya etkisi
The effects of curfews on social media use and anxiety in the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 685365
  2. Yazar: AYKUT KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmamızda Google anket yöntemi ile bireylerin (17 yaş ve üzeri) anketleri doldurması sağlanarak, Covid-19 pandemisinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının bireylerin sosyal medya kullanımına ve kaygı düzeylerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Bu tanımlayıcı tipte olan araştırma, 04.Mart.2021-29.Mart.2021 tarihleri arasında etik kurul izni alındıktan sonra Sakarya ilinde yapılmıştır. On yedi yaş ve üzerindeki bireylerin internet ve sosyal medya üzerinden anketi doldurmaları sağlanmış ve bu bireyler vasıtasıyla anketin başka kişilere de yayılması sağlanarak toplam 930 bireyin katılımı sağlanmıştır. Herhangi bir örneklem yöntemi kullanılmamıştır. Anket formunda; katılımcıların sosyodemografik özelliklerinin ve Covid-19 ile ilgili bilgi düzeylerinin sorgulandığı, literatürden faydalanılarak hazırlanmış ve araştırmacılar tarafından ön denemesi yapılmış 20 (10+10) soru haricinde 6 soruluk Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMAS) ve 40 soruluk Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI) ile birlikte toplam 66 adet soru bulunmaktadır. BULGULAR: Çalışmaya toplam 930 kişi katıldı ve bunların %63,9'u kadındı. Katılımcıların %68,3'ü büyükşehir merkezinde yaşamakta ve %77,3'ü evli idi. Katılımcıların %74,7'si üniversite ve üstü mezuniyet durumuna sahipti ve %40,2'si 8001 TL ve üstü aylık gelire sahipti. %17,2'sinin Covid-19 salgınından önce psikiyatri polikliniğine başvuru öyküsü bulunmakta iken, %16,3'ü ise salgın sürecinde ruh sağlığı profesyonelinden yardım aldığını belirtti. Katılımcıların %54,5'i sokağa çıkma kısıtlamaları boyunca sağlık konusunda endişelerinde artış olduğunu belirtirken, %57,1'i salgın süresince sosyal medyadan öğrendiklerinin kaygılarını arttırdığını belirttiler. Kadınların BSMAS puanları istatiksel olarak erkeklere göre yüksekti (p=0,018).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, it is aimed to evaluate the effects of the curfews applied in the Covid-19 pandemic on the use of social media and anxiety levels of individuals by ensuring that individuals (17 years and older) fill out the questionnaires with the Google survey method. MATERIALS AND METHODS: This descriptive study was conducted in Sakarya province between 04.March.2021-29.March.2021 after obtaining the approval of the ethics committee. Individuals aged seventeen and over were provided to fill out the questionnaire via the internet and social media, and by these individuals, the questionnaire was distributed to other people and a total of 930 individuals were participated. No sampling method was used. In the questionnaire form, there are a total of 66 questions, including the Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS) with 6 questions and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) with 40 questions, apart from 20 (10+10) questions prepared by using the literature and pre-tested by the researchers, in which the sociodemographic characteristics of the participants and their levels of knowledge about Covid-19 were questioned. RESULTS: A total of 930 people participated in the study and 63.9% of them were women. 68.3% of the participants lived in the metropolitan center and 77.3% were married. 74.7% of the participants had a university degree or higher, and 40.2% had a monthly income of 8001 TL or more. While 17.2% of them had a history of applying to the psychiatry outpatient clinic before the Covid-19 epidemic, 16.3% stated that they received help from a mental health professional during the epidemic. While 54.5% of them stated that there was an increase in their concerns about health during the curfews, 57.1% stated that what they learned from social media during the epidemic increased their anxiety. BSMAS scores of women were statistically higher than men (p=0,018).