İnmeli bireylerde omuz ağrısına etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting shoulder pain in stroke inviduals
- Tez No: 685384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı inmeli bireylerde omuz ağrısına etki eden faktörlerin incelenmesi ve hangi faktörün omuz ağrısı üzerinde ne kadar etkisi olduğunun belirlenmesidir. Araştırmaya yaş ortalamaları 63,97±10,02 yıl olan 62 erişkin (21 kadın, 41 erkek) Brunnstrom üst ekstremite evresi 3 ve üzeri olan inmeli birey dahil edilmiştir. Katılımcıların omuz ağrısı Visual Analog Skala ile, kas tonusu Modifiye Ashworth Skalasına göre, miyofasiyal tetik noktaları manuel palpasyon ile, eklem hareket açıklıkları universal gonyometre ile değerlendirilmiştir. Üst ekstremite fonksiyonel durumu değerşendirmesi için Fugl-Mayer Skalası kullanılmıştır. Yumuşak doku değerlendirmeleri için Neer İmpingement, Rowe, Akromioklavikular Kayma ve Speed Testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors affecting shoulder pain in stroke individuals and to determine how much the factors affect shoulder pain. The study included 62 adults stroke patients (21 female, 41 male) with a mean age of 63,97±10,02 years, those who got stage 3 or more from the Brunnstrom upper limp stage. Shoulder pain by Visual Anolog Scale, muscle tone by Modified Ashworth Scale, myofascial trigger by manuel palpation, range of motion bu universal goniometer were evolated. Fugl-Meyer Upper Extremity Assessment was used for upper extremity functional status also Neer İmpingement, Rowe, Acromioclavicular Shear and Speed Tests were used for soft tissue assessment.