Akut dönem inmeli bireylerde omuz ağrısının gövde kontrolü, skapular stabilizasyon, uyku kalitesi ve bağımsızlık düzeyi ile ilişkisi
The relationship of shoulder pain in individuals with acute stroke with body control, scapular stabilization, sleep quality and level of independence
- Tez No: 746390
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma inme tanısı almış bireylerin akut dönemde omuz ağrısı ile gövde kontrolü, skapular stabilizasyon, uyku kalitesi ve bağımsızlık düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya Ocak 2021 – Haziran 2021 tarihleri arasında SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesin Nöroloji Servisinde yatan, inme tanısı ile takip edilen yaş ortalaması 62 yıl olan 26 birey dahil edildi. Çalışmada omuz ağrısı Omuz Sensitivite Testi (OST), uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), skapular stabilizasyon Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT), gövde kontrolü Gövde Kontrol Testi (GKT) ve kişinin bağımsızlık düzeyi ise Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between shoulder pain and trunk control, scapular stabilization, sleep quality and independence level in the acute period of stroke patients. The study included 26 individuals with a mean age of 62.07, who were hospitalized in the Neurology Service of SANKO University Sani Konukoğlu Practice and Research Hospital between January 2021 and June 2021 and followed up with a diagnosis of stroke. In the study, shoulder pain was assesed with Shoulder Sensitivity Test (SST), sleep quality was assesed with Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), scapular stabilization was assesed with Lateral Scapular Slip Test (LSST), trunk control was assesed with Trunk Control Test (TCT) and independence level of the individual was assesed with Functional Independence Scale (FIS).