Açıklanamayan ı̇nfertı̇l olgularda sperm morfolojisinin intrauterin inseminasyon (IUI) ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılan hastalarda gebelik sonuçlarına etkisi
Effect of sperm morphology on pregnancy results in patients WHO have intrauterin insemination (IUI) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI) in unexplained infertility cases
  1. Tez No: 685402
  2. Yazar: TUĞBA NUR ÇİM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇÖĞENDEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızdaki amaç açıklanamayan infertilite nedeniyle intrauterin inseminasyon (IUI) ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılan çiftlerde, sperm morfolojisinin gebelik sonuçları üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 2017-2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite ve Tüp Bebek polikliniklerine başvuran ve açıklanamayan infertilite tanısı alan 453 intrauterin inseminasyon (IUI) ve 105 intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olgusu ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya hastanemiz Etik Kurul onayını takiben başlanmıştır. IUI ve ICSI uygulanan hastaların verileri retrospektif olarak incelenerek gebelik sonuçları değerlendirilmiştir. Sperm morfoloji değerlendirmesinde Kruger Strict kriterleri baz alınmıştır. Bulgular: IUI grubunda sperm morfolojisi
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to investigate the effect of sperm morphology on pregnancy outcomes in couples who underwent intrauterine insemination (IUI) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI) for unexplained infertility. Materials and Methods: Our study was carried out with 453 intrauterine insemination (IUI) and 105 intracytoplasmic sperm injection (ICSI) cases who applied to the infertility and IVF outpatient clinics of University of Health Sciences, Zeynep Kamil Women and Children Diseases Training and Research Hospital and were diagnosed with unexplained infertility between 2017 and 2020. The study was initiated following the approval of the Ethics Committee of our hospital. The data of patients who underwent IUI and ICSI were analyzed retrospectively and pregnancy outcomes were evaluated. Sperm morphology evaluation was based on Kruger Strict criteria. Results: In the IUI group, the pregnancy rate was 19.7% in the group with sperm morphology