İmkansız bir yas deneyimi: Çocuğunu öldüren anneleri projektı̇f testlerle değerlendı̇rme
An impossible experience of mourning: Mothers who killed their child evaluation with projective tests
  1. Tez No: 685409
  2. Yazar: MUKADDES KAMALI ARINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada çocuğunu öldüren annelerin kendi anneleriyle olan ilişkileri ve öldürdükleri çocukluklarının ardından ayrılık, kayıp ve yas duygulanımını nasıl deneyimledikleri araştırılmıştır. Cezaevinde çocuğunu öldürmek suçundan bulunan 6 kadın ile bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarla psikanalitik yönelimli ön görüşme yapıldıktan sonra Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi uygulamıştır. Uygulanan testler Fransız Okulu'na özgü içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular erken dönem anne imgesinin korkutucu, zarar verici olduğu ve yoğun bir persekütif endişe uyandırdığını aynı zamanda çok yoğun simbiyotik arzunun olduğunu göstermektedir. Çocuğu öldürmenin anneyle olan bu ölümcül simbiyotik bağın yok edilmesi anlamına geldiği düşünülmektedir. Suçun açığa çıkması ile birlikte uzun süredir reddedilen ıstırap deneyimlerinin bu kadınları baskıdan kurtardığı görülmektedir. Eylemin çaresiz doğası nedeniyle ayrılık, kayıp ve yas duygularını işlemlenemediği, bu anne için çocuğun ölümünün imkansız bir yasa tekabül ettiği çünkü annenin ancak çocuğunu öldürerek kendini bu ölümcül füzyondan kurtarabildiği ve hayatta kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of mothers who killed their children with their own mothers and how they experienced separation, loss and mourning after their child hat they killed was investigated. This study was carried out with 6 women who were found guilty of killing their child in prison. After psychoanalytical interviews, Rorschach Test and Thematic Apperception Test (TAT) were applied. Rorschach and TAT results are interpreted according to the French School by the content analysis. The results are show that the image of the early mother is frightening, damaging, and arouses intense persecutive anxiety, as well as a very intense symbiotic desire. It is thought that killing the child means destroying this deadly symbiotic bond with the mother. It seems that their long-denied experience of suffering, combined with the revelation of the crime, has freed these women from oppression.It was seen that the act did not process the feelings of separation, loss and mourning because of the helpless nature of the act, and for this mother, the death of the child was an impossible mourning because the mother could only save herself from this fatal fusion and survive by killing her child.