Depresif bozukluk tanılı hastalarda baş etme tutumları psikolojik acı ve psikolojik acıya tolerans ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between coping attitudes, psychological pain and psychological pain tolerance in patients with depressive disorder
  1. Tez No: 685413
  2. Yazar: CANER YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Depresif Bozukluk çökkünlük, ilgi ve istek kaybı, iştah, enerji, konsantrasyon değişiklikleri, suçluluk düşünceleri ve özkıyım düşünceleri görülebilen bir psikiyatrik hastalıktır. Depresif bozukluk ve yoğun olumsuz duygular şeklinde hissedilen psikolojik acı özkıyım açısından ciddi risk faktörleridir. Güncel çalışmalar ile psikolojik acıyı tolere edebilmenin özkıyım girişimi üzerinde psikolojik acıdan daha etkili olduğu gösterilmiştir. Psikolojik acıya tolerans üzerinde kültürel farklılıkların ve baş etme becerilerinin etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada depresif bozukluk tanılı hastalarda psikolojik acı, psikolojik acıya tolerans ve baş etme becerilerinin ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi depresif bozukluk tanılı bireyler ve sağlıklı kontrollerden oluşmaktadır. Her iki gruba sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği, Psikolojik Acı Ölçeği, Psikolojik Acıya Tolerans Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Depressive disorder is a psychiatric disorder in which depression, loss of interest and desire, changes in appetite, energy, concentration, thoughts of guilt and suicidal thoughts may be seen. Depressive disorder and psychological pain which is experienced in the form of intense negative emotions are serious risk factors for suicide. Recent studies have shown that being able to tolerate psychological pain is more effective on suicide attempt than psychological pain. It is considered that cultural differences and coping skills have an effect on psychological pain tolerance. It was aimed in this study to reveal the relationship between psychological pain, psychological pain tolerance and coping skills in patients with depressive disorder. Method: The study was conducted in Psychiatry Polyclinic of Çukurova University Faculty of Medicine. The sample of the study consisted of individuals with a diagnosis of depressive disorder and healthy individuals in the control group. Socio-demographic data form, Beck Depression Inventory, Beck Hopelessness Scale, Beck Suicidal Ideation Scale, Psychache Scale, Tolerance for Mental Pain Scale and Cope Inventory were performed to the individuals in both groups.