Nozokomiyal pseudomonas aeruginosa izolatlarında çoklu ilaç direncinin ve metallo beta-laktamaz aktivitesinin araştırılması
Investigation of multi-drug resistance and metallo beta-lactamase activity in nosocomial pseudomonas aeruginosa isolates
- Tez No: 685480
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YENİŞEHİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Pseudomonas aeruginosa özellikle yoğun bakım ünitelerinde yatan ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde çeşitli infeksiyonlara neden olan fırsatçı patojenlerden biridir. Bu çalışmada Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde nozokomiyal Pseudomonas aeruginosa izolatlarında çoklu ilaç direnci ve metallo beta-laktamaz (MBL) aktivitesinin araştırılması amaçlandı. Pseudomonas aeruginosa hastane infeksiyonlarının en başta gelen etkenlerinden biri olup antimikrobiyal direnç sıklığının artmasıyla tedavi seçenekleri giderek azalmaktadır. P. aeruginosa izolatlarında çoklu ilaç direncinin ve metallo beta laktamaz aktivitesinin belirlenmesi, tedavide kullanılacak antimikrobiyal seçimi ve gelecekte oluşabilecek direnç gelişimini engellemek açısından önemlidir. Çalışmaya çeşitli servislerden izole edilen 178 P. aeruginosa izolatı dahil edildi. İzolatların çoklu ilaç direncini saptamak için 2020-The Eureopan Committee on Antimicrobial Susceptibilitiy Testing (EUCAST)'nin önerileri doğrultusunda disk difüzyon yöntemi kullanıldı. Metallo beta-laktamaz aktivitesinin belirlenmesi için karbapenem dirençli izolatlarda çift disk sinerji testi, kombine disk difüzyon testi ve modifiye hodge testi kullanıldı. Çalışma sonucunda 2020-EUCAST kriterlerine göre çoklu ilaç direnci %100 bulundu. İzole edilen suşlar için en etkili antibiyotiğin seftazidim-avibaktam (%96,1), amikasin (%90,4), seftolozan-tazobaktam (%86,5) olduğu saptandı. MBL pozitifliği kombine disk difüzyon testi ile %36,4, çift disk sinerji testi ile %32,7 ve modifiye hodge testi ile %30,9 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is one of the opportunistic pathogens that causes various infections, especially in people hospitalized in intensive care units and whose immune system is suppressed. In this study, it was aimed to investigate multidrug resistance and metallo beta-lactamase (MBL) activity in nosocomial Pseudomonas aeruginosa isolates in Tokat Gaziosmanpaşa University Training and Research Hospital. Pseudomonas aeruginosa is one of the leading causes of nosocomial infections, and treatment options are gradually decreasing as the frequency of antimicrobial resistance increases. Determination of multi-drug resistance and metallo beta-lactamase activity in P. aeruginosa isolates is important in terms of choosing antimicrobials to be used in treatment and preventing future resistance development. 178 P. aeruginosa isolates from various units were included in the study. Disc diffusion method was used in line with the recommendations of 2020-The Eureopan Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) to detect multidrug resistance of isolates. Double disc synergy test, combined disc diffusion test and modified Hodge test were used for determination of metallo beta-lactamase activity in carbapenem resistant isolates. As a result of the study, multi-drug resistance was found to be 100% according to 2020-EUCAST criteria. Ceftazidime-avibactam (96.1%), amikacin (90.4%), and ceftolozane-tazobactam (86.5%) were found to be the most effective antibiotics for the isolates. MBL positivity was found to be 36.4% with the combined disc diffusion test, 32.7% with the double disc synergy test and 30.9% with the modified Hodge test.