Bariatrik cerrahi uygulanan hastalarda karaciğer ve dalak sertliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of liver and spleen hardness in patients undertaking bariatric surgery
  1. Tez No: 685490
  2. Yazar: BETÜL BOLATTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bizim çalışmamızdaki amacımız bariatrik cerrahi operasyonu geçiren hastalarda operasyon öncesi ve sonrası shear wave elastografi ile hastayı non-invaziv olarak değerlendirerek karaciğer ve dalaktaki sertlikteki iyileşmeyi saptamak, NAFLD fibrozis, Fib-4, APRİ skorlarında operasyon sonrası gerilediğini göstermektir. Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi kliniğine bariatrik cerrahi amaçlı başvuran morbid obez hastalar prospektif olarak alınmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, kronik hastalıklar, beden kitle indeksi kaydedildi. Hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası 6. ayda hemogram, lipit paneli, AST, ALT, GGT, ALP ve bilirubin değerleri kaydedildi. Hastalara operasyon öncesi ve operasyon sonrası 6. ayda sheer wave elastografi ile karaciğer ve dalak sertlikleri hesaplanarak karşılaştırıldı. Sonuçlar SPSS 26.0 istatistiksel analiz yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda hastaların operasyon öncesi ve sonrası değerlendirilen laboratuvar değerlerinde trigliserit, total kolesterol, GGT değerlerinde anlamlı düşme izlenmiştir (p< 0.05). LDL, HDL, albümin, ALP ortalama değerlerinde anlamlı değişiklik izlenmemiştir. AST, ALT düzeylerinin median değerlerinde anlamlı azalma izlenmiştir (p< 0.05). Hastaların fibrozis skorlarında anlamlı değiliklik izlenmemiştir. Operasyon öncesinde ve 6 ay sonra değerlendirilen karaciğer ve dalak boyutunda anlamlı küçülme saptandı (p< 0.05). Shear wave elastografi ile değerlendirilen karaciğer ve dalak sertliklerinde anlamlı azalma gözlenmiştir (p< 0.05). Sonuç: Obezite, morbidite ve mortaliteye etki eden önemli faktörlerden olup çoğu hastalık ile ilişkili bulunmuştur. Bariatrik cerrahi obezite tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Obezitenin karaciğer ve dalak hastalıkları ile ilişkisi bulunmuştur. Sheer wave elastografi karaciğer ve dalağın değerlendirilmesinde noninvaziv uygun bir yöntemdir. Bariatrik cerrahi hastaların karaciğer ve dalak sertliğini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Our aim in our study is to determine the improvement in liver and spleen stiffness by evaluating the patients non-invasively with pre and post-operative shear wave elastography in patients who underwent bariatric surgery, and to show that NAFLD fibrosis, Fib-4, APRI scores regressed postoperatively. Method: Morbid obese patients who applied to Ministry of Health Kayseri City Training and Research Hospital Gastroenterology and General Surgery Clinic for bariatric surgery were recruited prospectively. Age, gender, chronic diseases, and body mass index of the patients were recorded. Hemogram, lipid panel, AST, ALT, GGT and bilirubin values of the patients were recorded before the operation and 6 months after the operation. The liver and spleen stiffness were calculated and compared with sheer wave elastography before the operation and 6 months after the operation. Results were evaluated by SPSS 26.0 statistical analysis method.