Kentsel alanlarda çevresel kirlilik analizi: Gaziantep şehri örneği
Environmental pollution analysis in urban areas: Gaziantep city example
  1. Tez No: 685492
  2. Yazar: ZEYNEP ENTERİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çevresel kirlilik tüm ekosistem için olduğu gibi günümüz kentleri için de en önemli sorunların başında gelmektedir. Kentsel alanlarda sanayi, kentleşme, nüfus artışı gibi farklı parametrelere bağlı olarak özellikle ağır metallerden kaynaklı çevresel kirlilik ortaya çıkmaktadır. Dünya genelindeki büyük kentlerde olduğu gibi Gaziantep şehrinde de sanayi, ulaşım, nüfus ve tüketime bağlı olarak çevresel kirlilik önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu duruma bağlı olarak, bu çalışmada da Gaziantep şehrindeki ağır metallerin yarattığı çevresel kirliliğinin güncel durumu toprak ve bitki örneklerinden alınan numunelerin analize tabi tutulmasıyla ortaya konulmuştur. Gaziantep şehri ve yakın çevresinde belirlenmiş 10 farklı lokasyondan, 4 farklı mevsimde alınmış toprak ve bitki örnekleri labaratuvar ortamında analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda özellikle Başpınar ve KÜSGET sanayi alanlarına yakın yerlerde çeşitli ağır metallerin yoğunlukta olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Çamlıca, Mavikent gibi alanlardan alınan örneklerde de nüfusa bağlı olarak farklı ağır metallerin çevresel kirlilikte etkili olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla bu çalışma Gaziantep kentinin güncel kirlilik durumuna ön değerlendirme imkânı sunmuş ve gelecekte yapılacak olan farklı bilim dallarındaki çalışmalara ön ayak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution is one of the most important problems for today's cities as well as for the whole ecosystem. Environmental pollution from heavy metal occurs in urban areas due to different parameters such as industry, urbanization and population growth. As in major cities around the world, environmental pollution has become an important problem in Gaziantep city due to industry, transportation, population and consumption. Accordingly, in this study, the current state of environmental pollution caused by heavy metals in Gaziantep city was revealed by analyzing samples taken from soil and plant samples. Soil and planet samples taken in four different season from ten different locations in Gaziantep city and its immediate vicinity were analyzed in the laboratory environment. As a result of these analyses, it was determined that various heavy metals were concentrated especially in places close to Baspinar and KUSGET industrial zones. In addition, in the samples taken from areas such as Çamlıca and Mavikent, it was determined that different heavy metals depending on the population were effective in environmental pollution. Therefore, this study offered the opportunity to pre-evaluate the current pollution situation of Gaziantep city and led to future studies in diffirent disciplines.