Antik Yunan heykeltıraşlığında sporcu ikonografisi
Athletic iconography on Ancient Greek sculpture
- Tez No: 685493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÜLBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Antik Yunan'da spor kültürünün organize edilerek gelişmesi, günümüzde de uygulanan Olimpiyatlar' ın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Her yılın belli zamanlarında uygulanan peridoslar, Antik Yunan toplumu için spor ve sporcuya karşı popülerliği arttırmıştır. Spor olgusu ya da fiziksel kültür, Yunan Heykeltıraşlığını güçlü bir şekilde etkilemiş ve sporcu ikonografisinin gelişmesini sağlamıştır. Bu çalışma spor kültürünün Antik Yunan toplumundan önce Yakındoğu, Antik Mısır, Akdeniz ve Ege Adaları Kültürleri üzerinde geçirdiği evreleri ve arkeolojik olarak yansımalarını aktarmayı amaçlamaktadır. Antik Yunan toplumunda spor organizasyonlarının sosyal işlevleri, branşları ve sporun toplumsal temelleri üzerinde durmaktadır. Son olarak Antik Yunan'da özellikle tanrı ve insan heykellerinde sıklıkla karşılaşılan sporcu ikonografisi tematik ayrımlar yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The organization and development of sports culture in ancient Greece led to the emergence of the Olympics, which are still practiced today. Peridos applied at certain times of the year increased the popularity of the sports and athletes in ancient Greek society. The sports phenomenon or the physical culture made a significant impact on greek sculpture and inspired athlete iconography. This study aims first to survey the stages and archaeological reflections of sports culture in the Near East, Ancient Egypt, Mediterranean, and Aegean Islands Cultures before the Ancient Greeks. Further, It investigates the social function of athletic organizations, their branches, and sports' keystones in Ancient Greek society. Finally, Athlete iconography, which is frequently encountered especially in the statues of gods and men in Ancient Greece, has been evaluated with thematic distinctions.