Family grief in case of unexpected loss due to work accident: A qualitative study
Ölümcül iş kazaları sonucunda beklenmedik kayıp yaşayan ailelerin yası: Nitel bir çalışma
- Tez No: 685505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, bir üyesi iş kazası sonucu yaşamını yitiren ailelerde yas sürecini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma özellikle, yas tutan ailelerin sosyal adalet sistemi ile ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gömülü teori yöntemi ve nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Bir aile bireyini iş kazası nedeniyle kaybeden on aile ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Üç tema ortaya çıktı: (1) yas sürecini komplike hale getirebilecek faktörler, (2) aile yas dinamikleri: aile yapısı ve organizasyonunda değişimler ve (3) sosyal adalet sisteminin içinde ve aktif bir bileşeni olarak aile. Bir üyesini iş kazası nedeniyle kaybeden aileler için, yas genellikle kaybın tanınması ve adalet arayışı meseleleriyel komplike hale gelir. Bu aileler için bireysel veya aile düzeyinde yas danışmanlığı yetersiz görünmektedir. Sonuçlar, yas sürecinde bağlamsal faktörlerin önemi vurgulanarak mevcut literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore grief in families one of whose members died due to work accident. Particularly, this study aims to explore the relation of the bereaved families with the social justice system. The grounded theory method and a qualitative research design were used. Semi-structured interviews were conducted with ten families who have suffered the loss of a family member due to work accident. Three themes emerged: (1) factors potentially complicating the grief process, (2) family grief dynamics: A shift in family structure and organization, and (3) the family within and as an active agent of the social justice system. For the families who lost a member due to a work accident, grief is often complicated with the tasks of seeking acknowledgement of the loss and justice. Individual or family level grief counseling seems insufficient for those cases. Results were discussed in the light of existing literature by stressing the importance of the contextual factors in grief process.