Reanimasyon yoğun bakım ünitesinde hasta ailelerin gereksinimleri
Requirements of families in the intensive care unit patients
- Tez No: 344204
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma yoğun bakım ünitesinde yatan hasta yakınlarının gereksinimlerini belirlemek, elde edilen veriler ışığında gereksinimleri karşılayabilecek öneriler getirmek amacıyla planlandı. Araştırmamızın örneklemini, Ocak 2012 ? Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı, Reanimasyon ünitesine tedavi amacıyla yatan hasta yakınları arasından çalışmaya katılmayı kabul eden 100 örneklemle kişi oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından hasta yakınlarıyla karşılıklı görüşme yöntemi ile toplandı. Veri toplama aracı olarak Yoğun Bakım Kritik Hasta Yakınlarının Gereksinimlerini Saptama Ölçeği formları kullanıldı. Hasta yakınlarının bireysel özellikleri incelendiğinde; %12 18-25, 35'inin 26-35, %53?ünün 35 yaş ve üzeri oldukları görüldü.%49 anne-baba, %13 eş, %13, çocuk, %25, diğer yakınlık durumunda oldukları bulundu. Hastaların %62 ?sinin acil, %38 ameliyat sonrası bakım gereksinimine göre yoğun bakım ünitelerine yatırıldığı belirlendi.%59?unun korku-endişe,%17,0?sinin üzüntü-keder, %24 `ünün Allah'tan geldiğini düşünme gibi mistik bir düşünce içine girdikleri, ailelerine karşı sorumluluklarının %65 etkilendiğini ifade ettikleri görüldü.%78 ?inin hergün, %9?unun acil durumlarda, %13,0?ünün telefonda aradığında bilgi almak istediği bulundu. Aile Gereksinimlerinin Karşılanma Düzeylerinin Dağılımı incelendiğinde, 94,680 ± 15,483 puan ortalması ile aile yakınlarının gereksinimlerinin karşılandığı ; 35,370 ± 6,558 ; aile üyelerinin yoğun bakımdaki bakıma katıldığı; 15,950 ± 2,721 puan ortalaması ile aile üyelerinin komforunun sağlandığı ; 14,370 ± 3,187 puan ortalması ile aile üyelerinin desteklendiği saptandı. Araştırma sonucunda, kritik hastaların yakınlarının gereksinimlerini Saptama Ölçeği puan ortalamalarının genel olarak orta düzeyde olduğu; en yüksek puan ortalamasının gereksinimlerin karşılanması, en düşük puan ortalamasının aile üyelerinin desteklenmesi alt boyutunda elde edildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Our study was performed to determine the needs of the relatives of patients in intensive care unit and in the light of the data, to develop proposals to meet the requirements. The sample of our study, January 2012 - September 2012 Istanbul University in Istanbul Istanbul Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology, Intensive Care unit for treatment of hospitalized patients' relatives who agreed to participate in the study sample consisted 100 people. Data were collected by face to face interview with patients' relatives by the researcher. As a means of data collection forms used in the Intensive Care Scale Detection Requirements for critical patients' relatives. Analysis of the individual characteristics of the patients' relatives, and 12 (12.0%) from 18 to 25, and 35 (35.0%) from 26 to 35, found that 53 (53.0%) were 35 years and older are. 49 (49.0%) parents, 13 (13.0%), spouse, and 13 (13.0%) children, 25 (25.0%) were found in the case of other proxies. 62 (62.0%) of the emergency, and 38 (38.0%) were hospitalized post-operative care in the intensive care unit. That 59 (59.0%), fear-anxiety, 17 (17.0%), sadness-grief, the remaining 24 (24.0%), such as thinking that God sends this illness and they entered into a mystical thought, their families, their responsibilities 65 '(65.0%) stated that they were affected. By 78 (78.0%) were daily, 9 (9.0%) emergency cases, 13 (13.0%) wanted to know the phone calls were found. Levels of Support for the Distribution of Family Needs analysis