Sağlık çalışanlarının sağlıklı beslenme ilkeleriyle ilgili farkındalıklarının ve davranış şekillerinin branşlara göre karşılaştırılması
Comparison of healthcare professionals' awareness of nutrition principles and behavior types according to branches
  1. Tez No: 685506
  2. Yazar: TUBA SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KUBAT ÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş: Hekimlerin beslenme bilgisi ve beslenme alışkanlıkları yaşam kaliteleri ve çalışma performanslarını arttırmada, hastaları üzerindeki tedavi etkinliğinin başarısında oldukça önemlidir. Amacımız akademik personel unvanına sahip sağlık çalışanlarının beslenme bilgi düzeylerini ölçmek, beslenme alışkanlıklarını belirlemek, bilgi düzeyleri ve alışkanlıklar arasındaki uyumu değerlendirmek ve ortaya çıkan sonuçları branşlar arasında kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlıklı beslenme ilkeleri konusunda bilgi düzeyi ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili 66 sorudan oluşan anket formumuz, Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde dahili ve cerrahi bilim dallarında görevli 1330 hekime e-posta aracılığıyla iletildi. Bulgular: Araştırmamıza %33' ü uzman doktor, %43,8' i araştırma görevlisi olmak üzere 185 hekim (BKİ: %54,6 normal, %25,4 fazla kilolu, %9,2 obez) katıldı. Katılımcıların %55,1' i kahvaltı alışkanlığına sahipti. Normal kilolu olanların %46,5' inin sıklıkla“üç ana öğün”tükettikleri ve kahvaltıda sıklıkla“klasik serpme kahvaltı”(%46,5), öğle yemeğinde ise sebze yemeği/salata (%51,5) tercih ettikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Nutritional knowledge and dietary habits of physicians are very important in increasing their quality of life and working performance, and in the success of the treatment effectiveness on their patients. Our aim is to measure the nutritional knowledge levels of health professionals with the title of academic staff, to determine their nutritional habits, to evaluate the harmony between knowledge levels and habits, and to compare the results between branches. Materials and Methods: Our questionnaire, consisting of 66 questions about the level of knowledge on healthy nutrition principles and nutritional habits, was sent to 1330 physicians working in internal and surgical disciplines at Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine between January and March 2021 via e-mail. Results: 185 physicians (BMI: 54,6% normal, 25,4% overweight, 9,2% obese) participated in our study, of which 33% were specialist doctors and 43,8% were research assistants. 55,1% of the participants had breakfast habit. It was determined that 46,5% of those with normal weight frequently consumed“three main meals”and they often preferred“classical mixed breakfast”(46,5%) for breakfast and vegetable meal / salad (51,5%) for lunch.