Serum M30 ve M65 biyobelirteç düzeylerinin metastatik kanser hastalarında kemoterapi yanıtını önceden tahmin etmedeki öneminin araştırılması
The role of M30 and M65 biomarker levels in predicting response to chemotherapy in metastatic cancer patients
  1. Tez No: 685504
  2. Yazar: ABDUL KADIR SLOCUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ULUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve Farmakolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş/Amaç: Dolaşımdaki hücre ölümü biyobelirteçleri olan M30 ve M65'in malign hastalıkları erken bir aşamada tespit etmeye, hastanın tedaviye verdiği yanıtı izlemeye ve hastalarda prognozu tahmin etmeye yardımcı olabileceğini düşündüren veriler mevcuttur. Bu çalışmanın amacı değişik tür tümörleri bulunan metastatik kanser hastalarında kemoterapi öncesi ve sonrası M30 ve M65 değerlerindeki değişim ile radyolojik tedavi yanıtı arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza değişik kanserler nedeniyle tedavi almakta olan 120 evre IV hasta dahil edilmiştir. Hastalardan aldıkları her kemoterapi öncesinde ve 24-48 saat sonrasında M30 ve M65 antijen düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca hastaların kemoterapi seansları bittikten sonra radyolojik yanıt değerlendirmesi yapılmıştır. Bulgular: Tedaviye radyolojik olarak yanıt veren hastalar (tam ya da kısmi yanıt) ile yanıt vermeyen hastalar (stabil ya da progresif hastalık) arasında kemoterapiye yanıt olarak M30 değişiminin zaman içerisindeki seyri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0.342). Aynı şekilde, yanıt veren hastalar ile yanıt vermeyen hastalar arasında kemoterapiye yanıt olarak M65 değişiminin zaman içerisindeki seyri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0.169). Başlangıçtaki (ilk kemoterapi öncesi) M30 ve M65 değerleri açısından da yanıt verenler ve vermeyenler arasında istatistiksel fark yoktur (p>0.05). Sonuç: Bulgularımız evre IV kanser hastalarında, kemoterapi sonrası erken dönemde M30 ve M65 değişimleri ile kemoterapiye radyolojik tedavi yanıtı arasında bir ilişki olmadığını düşündürmektedir. Her bir kanser türünden değişik evrelerde daha fazla hasta sayısı olan geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background/Objective: Current evidence suggests that circulatory cell death biomarkers M30 and M65 may have role in the early diagnosis of malignant diseases, as well as monitoring treatment response and predicting prognosis. The aim of this study was to investigate whether changes in M30 and M65 levels following chemotherapy predicts radiological response to treatment. Methods: The study included 120 patients with various types of metastatic cancer who received chemotherapy. M30 and M65 levels were measured before and 24 to 48 hours after each chemotherapy session. In addition, patients were evaluated for radiological tumor response following the completion of chemotherapy cycles. Findings: The difference in response to chemotherapy in M30 levels over time did not significantly differ across patients who responded (complete/partial response) and who did not respond (stable disease/progression) to chemotherapy (p=0.342). Similarly, the difference over time in response to chemotherapy in M65 levels did not significantly differ across the two groups (p=0.169). The two groups did not also differ regarding baseline (before chemotherapy) M30 and M65 levels (p>0.05). Conclusion: Our findings suggest that early changes in M30 and M65 levels in response to chemotherapy do not seem to predict radiological treatment response in patients with stage IV cancer. Further studies with higher number of patients with each malignancy type and disease stage are warranted.