Reminiscence functions and their relation to post-traumatic cognitions and well-being in young adults with chronic diseases
Kronik hastalığı olan genç yetişkinlerde anıları hatırlama işlevleri, travma sonrası bilişler ve iyi oluş ile ilişkisi
- Tez No: 685509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA UZER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik hastalığı olan genç yetişkinlerin kullandıkları anıları hatırlama işlevlerinin travma sonrası büyüme ve psikolojik iyi oluş üzerindeki önemli etkisini göstermektir. Literatürde hatırlama işlevlerinin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerini inceleyen farklı çalışmalar olmasına rağmen, kronik hastalığı olan genç yetişkinlerdeki travma sonrası büyüme üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması iki farklı çalışmadan oluşmaktadır. Birinci çalışmada Anıları Hatırlama İşlevleri Ölçeği Türk kültürüne adapte edilmiştir. Adaptasyon süreci için 18-39 yaş arası 420 katılımcı Anıları Hatırlama İşlevleri Ölçeği'ni, Beck Anksiyete Envanteri'ni, Beck Umutsuzluk Ölçeği'ni, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği'ni ve Yaşam Doyum Ölçeği'ni doldurmuştur. Doğrulayıcı faktör analizi sonucu yansıtıcı, ölüme hazırlık, yakınlığı sürdürme, can sıkıntısını azaltma, acıyı yeniden canlandırma, öğretme/bilgilendirme ve iletişim olmak üzere yedi farklı faktör çıkmıştır. Bu faktörlerin güvenirlik puanları 0.83 ile 0.91 arasında değişmektedir. İkinci çalışmada ise 18-25 yaş arası kronik hastalığa sahip olan 65 katılımcıdan Anıları Hatırlama İşlevleri Ölçeği'ni, Hastane Anksiyete-Depresyon Ölçeği'ni ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri'ni doldurmaları istenmiştir. Çalışmanın sonucunda, yansıtıcı işlevin travma sonrası büyümeyi pozitif yönde, ölüm hazırlığı ve öğretme/bilgilendirme işlevlerinin anksiyete düzeyini sırasıyla pozitif ve negatif yönde, yakınlığı sürdürme ve öğretme/bilgilendirme işlevlerinin depresyonu sırasıyla pozitif ve negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Bu çalışma, kronik hastalığı olan genç yetişkinlere yönelik olan hatırlama temelli müdahalelerin gücünü arttırmak için bir zemin olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to show that reminiscence functions are an important factor for the post-traumatic growth and psychological well-being in young adults with chronic illnesses. Though, there is various researches investigating the effect of reminiscence functions on psychological well-being, surprisingly there is no research investigating the effect of reminiscence functions on post-traumatic growth in sample who are young adults with chronic illnesses. The present research had two studies. In the Study I, Reminiscence Functions Scale (RFS) (Webster, 1993) was adapted. 420 participants who are 18-39 years of age completed RFS, Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Hopelessness Scale (BHS), Ruminative Thought Style Questionnaire (RTSQ), and Life Satisfaction Scale (LSS) for adaptation process. The confirmatory factor analysis results present a factorial structure comprising seven factors which are reflective, death preparation, intimacy maintenance, boredom reduction, bitterness revival, teach/inform, and conversation and adequate reliability scores (from 0.83 to 0.91). In the study II, 65 young adults who are 18-25 years of age with chronic illness completed RFS, Hospital Anxiety-Depression Scale (HADS), and Post-Traumatic Growth Inventory (PTGI). The results showed that reflective function has significant effect on post-traumatic growth, death preparation and teach/inform have significant effect on anxiety, and teach/inform and intimacy maintenance have significant effect on depression. The current study provides a rich base of information for ways to further enhance the therapeutic power of reminiscence-based intervention for young adult patients who have chronic illness.