Erişkin hastalarda trakeobronşial dallanma anomalileri
Tracheobronchial branching anomalies in adult patients
  1. Tez No: 685510
  2. Yazar: MUHAMMED FERHAT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Toraks BT çekilen erişkin hastalarda trakeobronşial dallanma anomalilerinin sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 1000 erişkin hastanın Toraks BT tetkiki retrospektif değerlendirildi. İş istasyonunda, akciğer parankim penceresi kullanılarak aksiyal, koronal, sagittal planlar, minimum intensite projeksiyon (MinIP), 3-Boyutlu (3B), curved (eğimli) MPR görüntüler incelendi. Trakeal divertikül, trakeal bronş, aksesuar kardiyak bronş sıklığı, lokalizasyonu ve tipleri, bilateral üst lobların ve sağ akciğer orta lobun dallanma anomalileri, görülme sıklıkları, her iki akciğer alt lobda subsuperior ve suprasuperior bronş görülme sıklığı, tipleri, sağ ve sol izomerizm, situs inversus ve köprü bronş değerlendirildi. Sayısal değişkenler ortalama ± standart sapma ve minimum – maksimum değerler ile, kategorik değişkenler ise sayı ve yüzde ile gösterildi. Kadın ve erkek cinsiyette izlenen anomali sıklığı ki-kare testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the frequency of tracheobronchial branching anomalies in adult patients with thorax CT. Material and method: Thorax CT examinations of 1000 adult patients were retrospectively evaluated. Axial, coronal, and sagittal images in lung window, minimum intensity projection (MinIP), 3-Dimensional (3D), curved MPR images were analyzed on a workstation. Frequencies, localizations and types of the tracheal diverticulum, tracheal bronchus, accessory cardiac bronchus, frequencies of the bilateral upper lobes and right middle lobe branching anomalies, frequencies and types of subsuperior and suprasuperior bronchus in both lung lower lobes, right and left isomerism, situs inversus and bridging bronchus were evaluated. Numerical variables were shown as mean ± standard deviation and minimum-maximum values, while categorical variables in numbers and percentages. Anomaly frequencies in female and male patients were compared using the Chi-square test.