Sağlık sektöründe finans modellerinin şehir hastaneleri ekseninde değerlendirilmesi: Bursa ili şehir hastanesi incelemesi
Evaluation of financial models in health sector in the axis of city hospitals: Bursa city hospital analysis
- Tez No: 685526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER NASUHİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Artan dünya nüfusu; gıda, temiz su ve enerji üretiminde pek çok zorlukları beraberinde getirmektedir. Ülkelerin bu sorunlarla başa çıkmaları giderek daha zorlaşmakta, özellikle altyapı yatırımları teknolojik gelişmelere bağlı olarak devasa bütçelere ihtiyaç duymaktadır. Sağlık hizmetlerinin finansmanı da bu zorluklar arasındadır. Günümüz dünyasında sağlık hizmetlerinin finansmanının önemi, toplumlar ve ülke yönetimleri için daha da önem kazanmaktadır. Sağlık sektörü; bu alanda teşhis ve tedavi hizmeti veren kişi ve kurumlar, bu hizmetlerden yararlanmak isteyenler ile bu hizmetlerin gerçekleşmesini sağlayan lojistik altyapı sağlayıcılarının birlikte var oldukları büyük bir toplumsal gruptur. Bu hizmetlerin aksamadan ve en optimum maliyetlerle gerçekleştirilmesi için pek çok ürün ve hizmet sağlayıcısına gerek duyulmaktadır. Ürün ve hizmet sağlayıcılarına gerekli altyapı desteklerini veren çeşitli sektörleri de kapsam içine aldığımızda, sağlık hizmetleri sektöründe finansmanın ne denli önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu sebeple kamu kesimi bu ölçekteki yatırımların finansmanı için çeşitli alternatif finansman modelleri araştırmakta ve geliştirmektedir. Bu modellerden en sık karşılaşılanı kamu kesiminin özel sektör ile çeşitli ortaklıklar kurarak büyük ölçekli yatırım projelerini gerçekleştirmeleridir. Bu çalışmada Kamu-Özel-Ortaklık (KÖO) modeli ile sağlık alanında gerçekleştirilen büyük ölçekli yatırımlardan Bursa Şehir Hastanesi incelenmiş, modelin avantajları ve analizi yapılarak dünyada ki benzer örnek projelerle kıyaslanarak kamu bütçesine yaptığı olumlu etkiler incelenmiştir. Çalışmamızın gelecekteki büyük ölçekli projelerde özellikle kamu maliyesindeki olumlu etkileri açısından örnek teşkil etmesi ve araştırmacılara faydalı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing world population; It poses many challenges in food, clean water and energy production. It is getting more difficult for countries to cope with these problems, especially infrastructure investments require huge budgets depending on technological developments. Healthcare financing is among these challenges. In today's world, the importance of financing health services is increasing day by day for all societies and country administrations. Health sector; It is a large social group in which people and institutions providing diagnosis and treatment services in this field, those who want to benefit from these services and the logistics infrastructure providers that provide these services. Many product and service providers are required in order to provide these services without interruption and at the most optimum costs. When we include various sectors that provide the necessary infrastructure support to product and service providers, it will be better understood how important financing is in the healthcare sector. For this reason, the public sector researches and develops various alternative financing models for financing investments of this scale. The most common of these models is the realization of large-scale investment projects by the public sector by establishing various partnerships with the private sector. In this study, Bursa City Hospital, which is one of the large-scale investments made in the field of health with the Public-Private-Partnership (PPP) model, was examined, the advantages and analysis of the model and its positive effects on the public budget by comparing with similar sample projects in the world were examined. It is hoped that our study will serve as an example in future large-scale projects, especially in terms of its positive effects on public finance and will be beneficial to researchers.