Yetişkin dönem kekemeliğinde sık terapi uygulaması
Frequent therapy in adults who stutter
- Tez No: 685548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN MÜGE TUNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tezin amacı, yetişkin dönem kekemeliğinde sık terapi (ST) (haftada beş) uygulamasının sonuçlarını değerlendirmek ve bu sonuçları aralıklı terapi (AT) (haftada bir) sonuçları ile karşılaştırmaktır. Terapi programı, ST ve AT grupları için aynı olacak şekilde, on terapi ve üç izleme seansından oluşmaktadır. Terapi süreci, sık terapi uygulamasında iki haftada, aralıklı terapi uygulamasında ise on haftada tamamlanmıştır. Çalışmanın katılımcıları yetişkin dönemde kekemeliği olan 10 kişidir. Terapi sonrasındaki sonuçların çok boyutlu değerlendirilebilmesi için karma bir desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri kekemelik davranış olçümleri ve St. Louis Kekemelik ve Hayata Bakış Envanteridir. Araştırmanın nitel verileri ise yarı-yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen verilerin analiziyle elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, her iki terapi grubunun terapi dönemi sonrasında nicel verilerinin nemli bir kısmında anlamlı derecede iyileşme olduğu ve bu sonuçların çoğunlukla izleme döneminde korunduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar, kekemeliklerini idare etmekte daha başarılı hissettiklerini, özgüvenlerinin arttığını, kendilerini tanıdıklarını, zamanla öğrendikleri teknikleri hayatlarına daha iyi aktaracaklarına inandıklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak her iki terapi grubu da benzer sonuçlar elde etmişlerdir. Buna ilaveten katılımcılar kekemelikle baş etme konusunda daha başarılı hissettiklerini belirtmişlerdir. Genel olarak katılımcılar haftada birden daha sık seans almayı tercih edeceklerini belirtmiş ve izleme evresinde daha sık yapılan seansların daha iyi olabileceği yönünde ortak görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the results of frequent therapy (ST) (five times a week) in adults who stutter and to compare these results with the results of spaced therapy (AT) (once a week). The therapy program consists of ten therapy and three follow-up sessions, the same for the ST and AT groups. The therapy process was completed in two weeks in frequent therapy and ten weeks in spaced therapy. The participants of the study were 10 stuttering adults. A mixed design was used to evaluate the results after therapy in a multidimensional way. Quantitative data of the study included stuttering behavior measurements and St. Louis Inventory of Life Perspectives and Stuttering. The qualitative data of the research were obtained by analyzing the data obtained from the semi-structured interviews. The results of the study revealed that there was a significant improvement in a significant part of the quantitative data of both therapy groups after the therapy period, and these results were mostly maintained during the follow-up period. The participants stated that they felt more successful in managing their stuttering, their self-confidence increased, they get to know themselves, and they believed that they would transfer the techniques they learned to their lives better over time. In conclusion, both therapy groups achieved similar results. In addition, the participants stated that they felt more successful in coping with stuttering. In general, the participants stated that they would prefer to have sessions more often than once a week, and they shared a common opinion that more frequent sessions during the follow-up might be better.