Development of a computer program for of une programming of industrial robots for sprey painting
Endüstriyel robotların sprey boyama için programlanması amacıyla bir bilgisayar programının geliştirilmesi
  1. Tez No: 68555
  2. Yazar: KORAY ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. A. SAHİR ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZ ENDÜSTRİYEL ROBOTLARIN SPREY BOYAMA İÇİN PROGRAMLANMASI AMACIYLA BİR BİLGİSAYAR PROGRAMININ GELİŞTİRİLMESİ Şen, Koray Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. A. Sahir Arıkan Ortak Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Tuna Balkan Şubat 1997, 111 sayfa Endüstriyel robotların sprey boyama için programlanması amacıyla bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım AutoCAD paket programının içerisinde çalışmaktadır. Boyanacak yüzeyin modellenmesi için AutoSurf kullanıl maktadır. Yüzey bilgisi ve boyama parametreleri Fanuc Robot Arc Mate Sr.'m programlanması için R-G2 Kontrolcüsünün anlayacağı robot programını hazırlamada kullanılır. Boyama parametrelerinin kararlaştırılmasında kullanılmak üzere kullanıcı ile diyalog kuran program modülü geliştirilmiştir. Yaratılan dosya robota yüklenerek çizilmiş olan yüzeyin boyanması sağlanır. Boya akışı, boya tankı basıncı ve boya tabancası nozul açıklığını sağlayan valf arasındaki ilişkileri görmek için bir dizi deney yapılmıştır. Anahtar Kelime : Sprey boyama, robot boyama, robot programlama, sprey boyamada yüzey modelleme. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A COMPUTER PROGRAM FOR OFF-LINE PROGRAMMING OF INDUSTRIAL ROBOTS FOR SPRAY PAINTING Şen, Koray M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. M.A. Sahir Ankan Co-Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Tuna Balkan February 1997, 111 pages A computer program is developed for off-line programming of industrial robots for spray painting. The program runs in AutoCAD environment. AutoSurf is used to model the surface which is going to be painted. The surface data and the painting parameters are used to prepare the robot program in programming language of Fanuc Arc Mate Sr. Robot with R-G2 Controller. An interactive program module is developed to input and/or to determine the painting parameters. Robot program is downloaded to the robot for spray painting. A set of experiments are conducted to determine the relationships among the paint flowrate, paint tank pressure and nozzle opening valve position of the spray gun. Keyword: Spray painting, robot painting, robot programming, surface model for spray painting.