Koroner bypas operasyonu geçiren 45-64 yaş aralığında ve 65 yaş üstü hastaların yoğun bakım yatış süresinin karşılaştırılması
Comparison of the icu lasting duration of patients aged 45-64 and over 65 years of patients undertaking coronary bypas operation
- Tez No: 685559
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modern tıptaki gelişmelere paralel olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ortalama yaşam süresinin artması toplam nüfustaki geriatrik popülasyonun oranını da arttırmaktadır. İlerleyen yaş ile beraber vücut rezervlerinin azalması ile tüm organ ve sistemlerde bozulmalar meydana gelmektedir, özellikle kardiyovasküler sistemde oluşan bozukluklar koroner arter hastalık görülme sıklığını da arttırmaktadır. Bu durum kalp damar cerrahisi kliniklerine 65 yaş üstü hastaların başvurularında artış yaşatmaktadır. İleri yaş birçok çalışmada kardiyak cerrahi için bir risk faktörü olarak kabul edilse de cerrahi tekniklerdeki ilerlemeler ve son zamanlarda başarılı sonuçlar elde edilmesi geriatrik hastalarda yapılan CABG girişimlerini de arttırmaktadır. Ancak CABG sonrasında yaşlı hastalarda komplikasyonların daha sık görülmesi, yoğun bakım ünitesinde yatış süresinin uzaması, yoğun bakım ekipmanlarının başka hastalar tarafından kullanılamaması, hastane maliyetlerinin artması ve uzayan yatış sürelerinin ek komplikasyonlara neden olup mortalite ve morbidite oranlarını arttırarak hastaların güvenle taburcu olmalarını engellemektedir. Biz çalışmamızda toplam 60 hastaya uygulanan CABG operasyonu sonrası yoğun bakım yatışı ve komplikasyon gelişimini hastane arşivinden retrospektif olarak araştırdık. Preoperatif dönemde kronik hastalık varlığı, intraoperatif dönemde kan kullanımları, IABP kullanımı ve post operatif dönemde komplikasyon gelişimi gibi riskli durumları araştırarak bunların yoğun bakım yatış süresi üzerindeki etkisini ve yaş ile ilişkisini araştırdık. Sonuç olarak diğer çalışmalara benzer şekilde post operatif dönemde 65 yaş üstündeki hastalarda eşlik eden kronik hastalıklarının daha fazla olduğu, post operatif dönemde komplikasyon gelişimine daha yatkın olduğu ve yoğun bakım yatış sürelerinin daha uzun olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Parallel to the developments in modern medicine, the increase in the average life expectancy in our country as well as in the whole world increases the rate of geriatric population in the total population. With the advancing age, the decrease in body reserves leads to deterioration in all organs and systems, especially the disorders in the cardiovascular system increase the incidence of coronary artery disease. This situation leads to an increase in the applications of patients over 65 years of age to cardiovascular surgery clinics. Although advanced age is accepted as a risk factor for cardiac surgery in many studies, advances in surgical techniques and recent successful results also increase CABG interventions in geriatric patients. However, after CABG, complications are seen more frequently in elderly patients, the length of stay in the intensive care unit is prolonged, the intensive care equipment cannot be used by other patients, the increase in hospital costs and the prolonged hospitalization periods cause additional complications and increase the mortality and morbidity rates, preventing the patients from being discharged safely. In our study, we retrospectively investigated the development of intensive care unit admissions and complications after CABG operation, which was applied to 60 patients in total, from the hospital archive. We investigated risky conditions such as the presence of chronic disease in the preoperative period, blood use in the intraoperative period, use of IABP and the development of complications in the postoperative period, and investigated their effects on the length of stay in the intensive care unit and their relationship with age. As a result, we concluded that, similar to other studies, patients over 65 years of age had more comorbid chronic diseases in the post-operative period, were more prone to complications in the post-operative period, and had longer intensive care unit stays.