2000 sonrası Türk sinemasında ataerki ve kadın temsili
Patriarchy and female characters in the Turkish cinema since 2000
- Tez No: 685576
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Sinema ve Ataerki arasındaki ilişkiyi 2000 sonrası Türk sinemasını merkeze alarak incelemeyi amaçlamaktadır. Ataerki kavramı çok geniş bir çalışma alanına sahiptir. Tezde Ataerki kavramının süreç içerisinde geçirdiği değişim, dönüşümler ve toplumsal cinsiyet kavramı ele alınmıştır. Sinemadaki ataerkil ideolojinin kullanılma biçimleri ve kadın temsilleri incelenip filmlerdeki ataerkil kodlar analiz edilmiştir. Tezde belirlenen amaca ulaşabilmek için çalışma üç bölüm şeklinde kurgulanmıştır. Birinci bölümde Ataerki kavramı incelenmiştir. Anaerkil dönemden Ataerkil döneme geçiş, Ataerkinin süreç içerisindeki değişimleri ve sinema ile olan bağı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde sinema ve ataerki arasındaki bağdan yola çıkarak 2000 öncesi dönem Türk Sinemasında Ataerkinin kullanımına ve kadın temsiline yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise 2000 sonrası Türk Sinemasında Ataerki ve kadın temsiline değinilip çalışmanın örneklem kısmı oluşturulmuştur. Türk sinemasında 2000'den sonra çekilmiş olan üç film (Üç Maymun, Kıskanmak, Barda) sosyolojik film eleştirisi ve feminist kuram çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda Ana akım ve Popüler Sinemada olduğu gibi Alternatif Sinemada da Ataerkil ideoloji ve söylemin yeniden üretilerek kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This work aims to do the research of the relationship between cinema and patriarchy, taking Turkish cinema after 2000 as its base. The concept of patriarchy has an enormous field of study. In this thesis, the change and transformations of the notion of patriarchy, and the gender notions over time are addressed. The usage of patriarchal ideology in cinema and female representations have been investigated, and patriarchal codes in films have been analyzed. In order to achieve the determinated purpose of the thesis, the work is composed as three sections. In the first section, the notion of patriarchy is analyzed. The transition from the matriarchal period to the patriarchal period, the periodical changes of patriarchy over time and its connection to cinema is discoursed. In the second section, the usage of patriarchy and female representation in Turkish cinema after 2000 is included, on the basis of the connection between cinema and patriarchy. While in the third section, patriarchy and female representation in Turkish cinema after 2000 is mentioned, and the sample section of the work is composed. Three movies in Turkish cinema filmed after 2000 (Üç Maymun, Kıskanmak, barda) are analyzed within the scope of sociological film criticism and feminist notion. As a result of this work, just like in Mainstream and popular cinema, it is observed that in alternative cinema, patriarchal ideology and discourse is reproduced and used as well.