Construction of masculinity in Turkish comedy cinema after 2000
2000 sonrası Türkiye komedi sinemasında erkeklik inşası
- Tez No: 699886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ERBEK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Toplumun cinsiyetler üzerinde oluşturduğu baskı sadece erkeğin kadın üzerindeki baskısı ile sınırlı değildir. Kadınlar özenle gizlenmiş, gizlenmedikleri yerlerde ise ya kötü ya da olabildiğince pasif kalmış tiplemeler olarak yer almışlardır. Ayrıca milliyetçi, çeşitli şiddet yöntemlerine hâkim olan, heteroseksüel, fiziksel olarak güçlü, kendisi gibi olmayan diğer kişilerin tamamını reddeden ideal-hegemonik erkek diğer erkekler üzerinde de bir baskı oluşturmaktadır. Öyle ki suçlu bile olsa yeteri kadar delikanlı olduğu için affedilebilir olarak görülmektedir. Kötü bir baba olabilir ancak bunu telafi edebileceği düşünülmektedir. Önemli olan ataerkil ideolojinin oluşturduğu ve ideal olan hegemonik erkekliği bir şekilde yakalamaktır. Erkekliğin inşasının ideolojik bir süreç olduğu fikrinden yola çıkıldığında bu ideolojinin korunması, yeniden üretilmesi ve sürdürülmesi gerekmektedir. Toplum erkeklere roller yükler. Bu rollerin birer temsili vardır ve bu temsilleri oluşturan anlamlar inşa eder. Tüm bu kavramların inşası ideolojik erkekliğinde inşasını oluşturur. Bu çalışmanın amacı tüm bu kavramlar göz önüne alınarak, 2000 sonrası Türk komedi sinemasında erkekliğin ideolojinin yapısına uygun olarak nasıl inşa edildiğini ortaya çıkartmaktır. Çalışma Greimas'ın Eyleyenler Modeli üzerinden yedi filmin incelenmesinden oluşmuştur. Bu filmler sırasıyla, Vizontele (2001), Maskeli Beşler: İntikam Peşinde (2005), Yahşi Batı (2009), Kolpaçino: Bomba (2011), Çakallarla Dans: Sıfır Sıkıntı (2014), Recep İvedik 5 (2017), Organize İşler: Sazan Sarmalı (2019) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The pressure of society on the genders is not limited to the pressure of men on women. Women were carefully concealed, and where they were not, they were included as types that were either poor or as passive as possible. Additionally, the ideal-hegemonic male, who is nationalist, heterosexual, physically strong and who possesses a variety of methods of violence and rejects anyone who is not similar to him, creates a certain pressure on other males. So much so that even if he is guilty, he is perceived as forgivable because he is a“hot-blooded young man”. He might be a bad father, but it is perceived that he can make up for this fault. The important thing is to somehow capture the ideal hegemonic masculinity created by patriarchal ideology. Based on the idea that the construction of masculinity is an ideological process, this ideology needs to be preserved, reproduced and maintained. The society attributes roles on men. These roles each have a representation and it constructs meaning that make up these representations. The construction of all of these concepts also construct the ideological masculinity. The aim of this study is to reveal how masculinity is constructed in accordance with the structure of ideology in Turkish comedy cinema after 2000, in consideration of all these concepts. The study consists of the examination of seven films based on Greimas' Actantial Model. These films, respectively, are Vizontele (2001), Maskeli Besler: Intikam Pesinde (2005), Yahsi Bati (2009), Kolpaçino: Bomba (2011), Cakallarla Dans: Sifir Sikinti (2014), Recep Ivedik 5 (2017), Organize İsler: Sazan Sarmali (2019).