Sağlıklı kadınlarda menstrüal siklus fazlarına göre serum kisspeptin ve irisin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum kisspeptin and iris levels according to menstrual cycle phases in healthy women
- Tez No: 685575
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN ALGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Menstrual döngü; hipotalamus, hipofiz bezi ve over hormonları arasında etkileşim yaratan, kadın üreme sistemi için vücutta birçok değişikliğe yol açan önemli biyolojik ritimlerden biridir. İrisinin termojenik etkisi ve metabolik hastalıkları iyileştirici etkisi ile, birlikte kadın üreme sistemini etkilediği yapılan çalışmalarla desteklenmiştir. Kisspeptin ise; GnRH salınımını uyarmaktadır ve östrojen döngüsünün eksperesyonunu sağlamaktadır. İrisinin termojenik etkisi ve metabolik hastalıkları iyileştirici etkisi ile, kisppeptinin; özellikle GnRH salınımını uyarması ve östrojen döngüsünün eksperesyonunu sağladığını göz önünde bulundurarak, literatürdeki diğer çalışmaların ışığında sağlıklı premenopozal sağlıklı kadınlarda menstrüel siklusun farklı fazlarına göre kisspeptin ve irisin hormonlarının düzeylerinin incelenmesi, kisspeptin ve irisin hormonlarının diğer cinsel hormonlarla ilişkilendirilmesi, özellikle de menstrüel siklusun fazlarına göre değerlendirip ilişkilendirmesi yapılan bu çalışmanın başlıca hedeflerindendir. Yapılan bu çalışmaya toplamda 21 sağlıklı kadın katılmıştır. Katılımcıların 17'si bekar, 4'ü ise evlidir. Çalışmaya katılan tüm kadınlar, geçmiş tarihlerine göre düzenli bir menstruasyon döngüsüne sahip kişilerden oluşturulmuştur. 21 kişinin menstruasyonun her 3 fazından da bir gecelik açlıklarını takiben venöz kan örnekleri alınmıştır. Kan örneklerinden irisin ve kisspeptin-1 düzeyi ELİSA yöntemi ile ticari kitler kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
. It has been supported by studies that irisin affects the female reproductive system together with its thermogenic effect and its healing effect on metabolic diseases. Kisspeptin; It stimulates the release of GnRH and provides the expression of the estrogen cycle. With the thermogenic effect of irisin and its healing effect on metabolic diseases, kisppeptin; Considering that it stimulates the secretion of GnRH and ensures the expression of the estrogen cycle, examining the levels of kisspeptin and irisin hormones according to different phases of the menstrual cycle in healthy premenopausal healthy women in the light of other studies in the literature, associating kisspeptin and irisin hormones with other sex hormones, especially evaluating them according to the phases of the menstrual cycle is one of the main objectives of this study. A total of 21 healthy women participated in this study. 17 of the participants are single and 4 of them are married. All women participating in the study were composed of people who had a regular menstrual cycle according to their past history. Venous blood samples were taken from 21 subjects after an overnight fast from all 3 phases of menstruation. Irisin and kisspeptin-1 levels of blood samples were measured by ELISA method using commercial kits.