Narsistik ve mükemmeliyetçi kişilik özelliklerinin egzersiz bağımlılığı ve beden imgesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between narcissistic and perfectionist personality traits with exercise dependence and body image
  1. Tez No: 685582
  2. Yazar: SAİM ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Bu çalışma, egzersiz bağımlılığı yaygınlığını tespit etmeyi hedeflemekle beraber egzersiz bağımlılarını narsisistik ve mükemmeliyetçi kişilik örgütlenmeleri çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca beden imgesi ve egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkiyi ve egzersiz bağımlılığının beden imgesini ne düzeyde yordadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Gereç: Çalışmada, katılımcıların sosyo-demografik bilgileri demografik bilgi formu ile belirlenmiştir. Mükemmeliyetçilik düzeyleri mükemmeliyetçilik ölçeği, egzersize bağımlı olma durumları egzersiz bağımlılığı ölçeği, kişilik yapılanmalarındaki büyüklenmecilik narsistik kişilik envanteri, beden imgelerine dair algıları beden algısı ölçeği ve kişilik yapılanmalarındaki örtük narsisizm kırılgan narsisizm ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Yöntem: Veriler Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan ve yaşı 18-60 arasında olan bireyler arasından amaçlı örneklem metodu ile toplanmıştır. Yapılan analizlerde araştırmanın sürekli değişkenleri arasında ilişki bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analiz yöntemi; değişkenlerin egzersiz durumuna, egzersiz yaşına ve egzersiz sıklığına göre farklılaşmasını tespit etmek için Kruskal Wallis testi, temel değişkenlerin egzersiz bağımlılığını yordayıp yordamadığını tespit etmek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve çalışmanın sürekli değişkenlerinin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Bağımsız Gruplar t-Testi Analizi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmada, egzersiz bağımlılığı prevalansı için öngörülen rakamlarla uyumlu yaygınlık tespit edilmiştir. Çalışmanın temel değişkenleri arasında korelasyon olduğu ve değişkenlerin birbirini yordadığı bulunmuştur. Büyüklenmeci narsisizm, mükemmeliyetçilik ve olumlu beden imgesi puanları bağımlılık puanları yüksek olan bireylerde anlamlı düzeyde yüksek olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların mükemmeliyetçilik, beden imgesi ve büyüklenmeci narsisizm puanlarının egzersiz durumuna göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Buna göre bağımlı bireylerin mükemmeliyetçilik, olumlu beden imgesi ve büyüklenmeci narsisizm puanları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sonuç: Çalışmanın sonucunda, egzersiz yapan katılımcılar arasında bağımlı bireylerin olduğu ve bu bireylerin çalışmanın temel değişkenleri olan mükemmeliyetçilik, beden imgesi ve büyüklenmeci narsisizm yönünden diğerlerinden farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim:In addition to determine the prevalence of exercise dependence, this study also aims to examine exercise addicts within the framework of narcissistic and perfectionist personality organization.It also aims to determine the relationship between body image and exercise addiction and to what extent exercise addiction predicts body image. Materials and Methods: The socio-demographic information of the participants was determined by a demographic information form. Participants' level of perfectionism measured by perfectionism scale, the situation of being exercise dependent was measured with the exercise dependence scale, the grandiosity in personality configurations was measured by the narcissistic personality inventory, perception of body images was measured by body perception scale and implicit narcissism in personality configurations was measured by the hypersensitive narcissism scale. The data were collected by purposive samplingamong individualsat ages of 18-60 living in different provinces of Turkey.To determine whether there is a relationship between the continuous variables of the research Pearson Correlation analysis method is used, to determine the differentiation of variables according to exercise status, exercise age and exercise frequency Kruskal Wallis test was used, to determine whether main variables predict exercise dependence Multiple Linear Regression Analysis was used and to determine whether the continuous variables of the study differed according to gender Independent Groups t-Test Analysis was used. Results:In the study, the prevalence was determined in accordance with the figures predicted for the prevalence of exercise dependence. It was found that there is a correlation between the main variables of the study and these variables predict each other. It was determined that the perfectionism, body image and grandiose narcissism scores of the participants differed according to their exercise status. Accordingly addicted participants' perfectionism, positive body image and grandiose narcissism scores were found to be significantly higher.