Cincinnati Üniversitesi İşitsel İşlemleme Envanteri'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of University of Cincinnati Audio Processing Inventory
  1. Tez No: 685587
  2. Yazar: FATMA NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Santral İşitsel İşleme Bozukluğu ([S]İİB), koklear sinirden alınan bir sinyalin üst merkezler tarafından işlemlenmesinde meydana gelen bozulma olarak tanımlanabilir. İİB'ye sahip bireyler normal işitmeye sahip olmasına rağmen, gürültü veya bozulmuş akustik sinyal varlığı gibi zorlu dinleme koşullarında konuşmayı anlamada güçlük çekmektedirler. İşitsel işlemleme bozukluğunda tarama ve tanısal değerlendirme çok önemlidir. Tarama amacıyla bir dizi kontrol listesi ve anket mevcuttur, ancak İİB olduğundan şüphelenilen yetişkinlerin yaşadığı dinleme zorluklarını değerlendirmek için kullanılabilecek Türkçe bir anket bulunmamaktadır. Bu çalışmada; yetişkinlerin belirli dinleme zorluklarını değerlendirmek için geliştirilen UCAPI ölçeğinin Türkçe formu hazırlanarak geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-39 yaş arası normal işitmeye sahip, 420 kişi dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara UCAPI anketi uygulanmıştır. Test-tekrar test güvenirlik analizi için 160 katılımcıya, iki hafta sonra UCAPI anketi tekrar uygulanmıştır. UCAPI ölçeğinin test-tekrar test sonuçları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (P>0,05). Buna bağlı olarak, ölçeğin zaman geçerliliğinin sağlandığı söylenebilmektedir. Ayrıca cinsiyet ve yaşa göre karşılaştırmada, anlamlı farklılık gözlenmemiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Central Auditory Processing Disorder can be defined as the deterioration in the processing of a signal received from the cochlear nerve by the brain. Although individuals with APD have normal hearing, they have difficulty understanding speech in compelling listening conditions such as the presence of noise or impaired acoustic signal. APD screening and diagnostic evaluation are crucial in auditory processing disorder. A number of checklists and questionnaires are available for screening purposes, but there is no Turkish questionnaire that can be used to assess listening difficulties experienced by adults with suspected APD. In this study, it was aimed to prepare the Turkish version of the UCAPI scale, which was developed to evaluate the specific listening difficulties of adults, and to conduct a validity and reliability study. 420 people with normal hearing between the ages of 18-39 were included in the study. UCAPI questionnaire was applied to all participants. For test-retest reliability analysis, the UCAPI questionnaire was administered again to 160 participants two weeks later. There was no significant difference between the test-retest results of the UCAPI scale (P>0.05). Accordingly, it can be said that the time validity of the scale is ensured. In addition, no significant difference was observed in the comparison according to gender and age (P>0.05).