Madde ve endüstri ünitesinde gerçekleştirilen ters yüz edilmiş sınıf modelinin 8.sınıf öğrencilerinin öğrenmeyi öğrenme yetkinlikleri açısından incelenmesi
Examination of the flipped classroom model performed in the matter and industry unit in terms of 8th grade students' learning to learn competencies
- Tez No: 685586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışmada Fen Bilimleri ve diğer öğretim programlarında yer alan öğ-renci yetkinliklerinden öğrenmeyi öğrenme yetkinliğinin ters yüz edilmiş sınıflar modeli ile ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. 8.sınıf öğrencilerinden deney grubuna fen bilimleri dersinde ters yüz edilmiş sınıf modeli (TYS) ile ders işlenerek öğrencilerin öğrenmeyi öğrenme yetkinliği incelenmiştir. Yöntem: Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında, İs-tanbul Pendik ilçesinde bulunan bir ortaokulun 8.sınıfında öğrenimine devam eden deney grubu 27 ve kontrol grubu 26 olmak üzere toplamda 53 öğrenci oluşturmaktadır. Araştır-mada yarı deneysel modellerden ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araş-tırmada veriler nicel ve nitel yöntemler çerçevesinde toplanmıştır. Araştırmanın nitel ve-rileri yarı yapılandırılmış ön görüşme, son görüşme ve öğrenci günlüklerinden; nicel ve-riler ise Karademir ve Derin (2020) tarafından bu araştırma kapsamında geliştirilen“Öğ-renmeyi Öğrenme Yetkinlik Ölçeği”ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada elde edilen nicel bulgular incelendiğinde, kontrol grubu için 8.sınıf öğrencilerinin Öğrenmeyi Öğrenme Yetkinliklerinin ön-test ve son-test puan-ları arasında uygulamadan önce ve uygulamadan sonra anlamlı bir farklılık saptanmamış-tır. Deney grubunda ise uygulamadan önce ve uygulamadan sonra gerçekleştirilen Öğrenmeyi Öğrenme Yetkinliklerinin ön-test ve son-test puanları arasında son-test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Araştırmanın nitel bulguları incelendiğinde ise, TYS yönteminin Fen Bilimleri dersinde uygulanmasına yönelik düşüncelerinin olumlu olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin ön görüşleri doğrultusunda teknoloji kullanımı, evde video ders izleme, derslere katkı, video ders izlerken iletişim kurma, Fen Bilimleri dersi ünite seçimi, video içeriği oluşturma, okulda etkinlik ödev, okulda grupla xi veya bireysel çalışma, yöntem hakkında düşünceler olmak üzere dokuz ayrı temada görüş belirtmişlerdir. Deney grubu öğrencilerinin son görüşleri doğrultusunda yöntem hakkında düşünceler, öğrenmeyi öğrenmeye katkısı, akademik başarıya katkısı, avantaj ve deza-vantajlar, yöntemi uygulama isteği, diğer ünitelerde uygulama, diğer disiplinlerde uygu-lama olmak üzere yedi farklı temada görüş belirtmişlerdir. Ayrıca deney grubu öğrencileri altı haftalık süreç esnasında öğrenci günlüklerinde görüşlerini belirtmişlerdir. Sonuç ve Tartışma: Araştırmanın nicel bulguları sonucunda deney grubunun ön test ve son test puanları arasında istatistiki olarak son test lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Nitel veriler sonucunda ise tüm grupların ön görüşlerinin TYS modelini olumlu buldukları, deney grubu öğrencilerinin öğrenci günlükleri ve son görüşmeden toplanan verileri sonucu TYS modelini olumlu buldukları görülmüştür. Ayrıca deney grubu öğrencileri TYS modeli ile kendi kendine öğrenebildiklerinin farkına vardıklarını belirtmişlerdir. TYS modelinde kullanılabilecek etkinlik içeriklerine yer veren çalışmalar yapılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the aim is to reveal the competence of learning to learn among student competencies in science and other education programs with the Flipped Classroom Model. In the science class, the students' competency to Learning to learn was examined by teaching the experimental group among the 8th grade students within the Flipped Classroom Model. Methodology: The experiment taking place in the 2019-2020 academic year in Pendik, Istanbul involves 8th graders continuing their studies. 53 students in total were divided into a study group of 27 and a control group of 26. In the research, data was collected and analyzed with quantitative and qualitative methods. Qualitative data was gathered from pre-interviews, final interviews and journal while quantitative data was collected with the“Learning to Learn Competency Scale”and the“Personal Information Questionnaire”. An independent sample t-test (pre-test, final test, semi-experimental de-sign) was used in the quantitative data analysis, whereas the Shapiro-Wilks test was used to determine that the success scores of the quantitative data showed a homogenous dist-ribution. Content analysis was used in the qualitative data analysis. Findings: When assessing the experiments' quantitative findings, the results showed no significant difference between pre-test and post-test scores of 8th grade stu-dents' Learning to Learn Competencies for the control group before and after the imple-mentation. In addition to this, a statistically significant difference in favor of the final test was found between the pre-test and final test of the Experimental Group's Learning to Learn Competencies, which were performed before and after implementation. When the qualitative findings of the study were examined, it was indicated that the opinions about the implementation of the Flipped Classroom Model in the Science course were positive. In line with the students' preliminary opinions, they specified opinions in nine different xiii topics; use of technology, watching video lessons at home, contributing to lessons, com-municating while watching a video lesson, choosing the science lesson topic, creating video content, activity homework at school, working in groups or individually at school, and thoughts about the method. In line with the final opinions of the experimental group students, they pointed out their opinions in seven different topics: thoughts about the met-hod, contribution to learning to learn, contribution to academic achievement, advantages and disadvantages, desire to apply the method, implementation in other subjects, and app-lication in other disciplines. In addition, the experimental group students expressed their opinions in the student diaries during the six-week process. Conclusion and Suggestions: As a result of the quantitative findings of the rese-arch, a statistically significant difference in favor of the final test was observed between the pre-test and final test scores of the experimental group. As a result of the qualitative data, it was observed that the preliminary opinions of all groups were positive about the FC model, and the experimental group students found the Flipped Classroom model po-sitive as a result of the data collected from the students' diaries and the final interview. On the other hand, the experimental group students indicated that they realized they could learn by themselves with the Flipped Classroom model. It has been suggested that studies which include activity contents that can be used in the Flipped Classroom model could be done.