Fibromiyalji sendromlu hastalarda servikal propriyosepsiyon ve denge arasındaki ilişki
Relationship between cervical proprioception and balance in patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 685588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN FATİH KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Fibromiyalji sendromu (FMS) osteoartritten sonra en yaygın görülen ikinci romatizmal bozukluktur. Fibromiyalji (FM); kronik ağrı, yorgunluk ve fonksiyonel semptomlarla karakterize kompleks bir klinik sendromdur. FMS yaygın vücut ağrısı ve yorgunlukla seyreden kronik bir sendrom olduğu için hastaların fiziksel uygunluk, propriyosepsiyon ve denge parametreleri genellikle etkilenmektedir. Çalışmamızda öncelikle FMS'li hastalar ve sağlıklı kontroller arasında servikal propriyosepsiyonun, statik ve dinamik denge parametrelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. İkincil olarak FMS hastalarında FM şiddetinin; ağrı ve yorgunluk düzeylerinin servikal propriyosepsiyon ve denge parametreleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Son olarak, servikal propriyosepsiyon ve denge parametreleri arasındaki potansiyel ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran 18-45 yaş arası FMS tanısı bulunan 96 kadın hasta ve 96 sağlıklı kadın gönüllüden oluşan kontrol grubu dahil edildi. FMS tanısı 2010 Amerikan Romatoloji Koleji (ACR) tanı kriterleri kullanılarak konuldu. Her iki grupta yer alan kadınların yaş, boy, kilo, beden kitle indeksi, dominant üst ekstremite, eğitim durumu, medeni durum, mesleki durum, gelir düzeyi, egzersiz durumu, alkol kullanımı, sigara kullanımı ve ek olarak hasta grubun semptom süresine ait bilgileri sorgulandı ve kaydedildi. Çalışmadaki tüm katılımcılar 2010 ACR tanı kriterlerine göre değerlendirildi. 2010 ACR kriterlerine göre tanı kriterlerini karşılayan kadınlar hasta grubunu oluşturdu. Her iki grubun visuel analog skala (VAS) skoru, yorgunluk şiddet ölçeği (YŞÖ) skoru, servikal eklem pozisyon hata testi (CJPET) global hata açısı, beş defa oturup kalkma test süresi, zamanlı kalk ve yürü test süresi ve tek ayak üstünde durma test süresi kaydedildi. İlaveten FMS hastalarının yaygın ağrı indeksi, vi semptom şiddet skalası ve fibromiyalji etki anketi (FEA) skoru kaydedildi. Her iki grupta propriyosepsiyon ve denge parametreleri incelendi. Bulgular: İki grup arasında demografik özellikler, dominant ekstremite, sigara ve alkol kullanımı, ve egzersiz durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Fibromyalgia syndrome (FMS) is the second most common rheumatic disorder after osteoarthritis. Fibromyalgia (FM); It is a complex clinical syndrome characterized by chronic pain, fatigue and functional symptoms. Since FMS is a chronic syndrome with diffuse body pain and fatigue, the physical fitness, proprioception and balance parameters of the patients are generally affected. In our study, it was aimed to compare the static and dynamic balance parameters of cervical proprioception between patients with FMS and healthy controls. Secondarily, FM severity in FMS patients; We aimed to evaluate the effect of pain and fatigue levels on cervical proprioception and balance parameters. Finally, it was aimed to determine the potential relationship between cervical proprioception and balance parameters. Material and methods: A control group consisting of 96 female patients aged 18-45 with FMS diagnosis and 96 healthy female volunteers who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of KSU Medical Faculty Hospital were included in the study. The diagnosis of FMS was made using the 2010 American College of Rheumatology (ACR) diagnostic criteria. The age, height, weight, body mass index, dominant upper extremity, educational status, marital status, occupational status, income level, exercise status, alcohol use, smoking, and additionally the patient group's information regarding the duration of symptoms were questioned and saved. All participants in the study were evaluated according to the 2010 ACR diagnostic criteria. Women who met the diagnostic criteria according to the 2010 ACR criteria constituted the patient group. Both groups' visuel analog scale (VAS) score, fatigue severity scale (LAS) score, cervical joint position error test (CJPET) global error angle, five-time sit-up test time, timed get up and go test time viii and stand on one leg test time was recorded. In addition, diffuse pain index, symptom severity scale and fibromyalgia impact questionnaire (FIQ) score of FMS patients were recorded. Proprioception and balance parameters were examined in both groups. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of demographic characteristics, dominant extremity, smoking and alcohol use, and exercise status (p> 0.05).