Eritrositlere karşı alloimmünizasyonun etyopatogenezinde hastalık, transfüzyon ve diğer nedenlerin retrospektif olarak analizi
Retrospective analysis of disease, transfusion and other causes in the etiopatheogenesis of alloimmunsation against erythrocytes
  1. Tez No: 685590
  2. Yazar: AKIN HİZMETÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP NACİ TİFTİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Eritrosit alloimmunizasyonu, eritrositlerin üzerinde olmayan antijenlere karşı antikor gelişmesidir. Transfüzyon ya da gebelik sonrası meydana gelir. Bu antikorlar gecikmiş tip hemolitik transfüzyon reaksiyonlarına sebep olmaktadır. Kan grubu antijenleri ve bunlara karşı gelişen antikorların yapısının anlaşılması, güvenli kan transfüzyonu için önemlidir. Eritrositlere karşı alloimmünizasyonun etyopatogenezinde hastalık, transfüzyon ve diğer nedenleri retrospektif olarak analiz etmeyi amaçladık . Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezinde 2007-2019 yılları arasında indirekt coombs pozitifliğiyle takip edilen 141 ve indirekt coombs negatifliği olan 2485 hastanın klinik bulguları ve laboratuvar tetkikleri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamızdaki hastaların erkek/kadın oranı 50/91'dir. Ortanca yaş 61 (18-90) di. Alloimmünizasyon oranı %5,3 olarak bulundu. Orak hücreli anemi (OHA) hastalarındaki alloimmünizasyon oranı %20, talasemi hastalarında %3'tür. Hasta başına düşen eritrosit sayısı indirekt coombs (+) hastalarda 8,7 iken, indirekt coombs (-) hastalarda 5,9'dur. Hemoglobinopati grubundaki OHA ve Talasemi hastalarında bu sayılar tersine dönmüştür. İndirekt coombs (+) Hemoglobinopatilerden OHA (HEP-OHA) grubunda hasta başına düşen eritrosit sayısı 20,8 iken, indirekt coombs (-) grubunda ise 39,4'tür. İndirekt coombs (+) Hemoglobinopatilerden Talasemi (HEP-TAL) grubunda hasta başına düşen eritrosit sayısı 14 iken, indirekt coombs (-) grubunda 104,2'dir. İndirekt coombs (+)'liği ile direkt coombs (+)'liğinin birlikte görülme oranları; Hemoglobinopati (HEP) %81, Hematolojik kanser (HEK) %89, Onkolojik kanser (ONK) %66, Otoimmün hastalık (OİH) %88 ve Diğer hastalıklar (DİĞ) %60'dır. Bazı hastalarda birden çok defa tespit edilmekle birlikte toplamda 40 hastada anitkor tespit edilmiştir. Bunlar içinde sıklık sırasına göre 36 kere Lua, 26 kere K ve 7 kere c bulunmuştur. En sık kullanılan immünsüpresif ilaçların indirekt coombs (-)'u negatifleştirme oranları %20 ile %42 arasında değişkenlik göstermektedir. Sonuç olarak cinsiyet, hastalık ve transfüzyonla ile indirekt coombs pozitifliği arasında direkt ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Erythrocyte alloimmunization is the development of antibodies against antigens that are not on the erythrocytes. It occurs after transfusion or pregnancy. These antibodies cause delayed-type hemolytic transfusion reactions. Understanding the structure of blood group antigens and antibodies against them is important for safe blood transfusion. We aimed to retrospectively analyze disease, transfusion and other causes in the etiopathogenesis of alloimmunization against erythrocytes. In our study, clinical findings and laboratory tests of 141 patients with indirect coombs positivity and 2485 patients with indirect coombs negativity were evaluated retrospectively in Mersin University Medical Faculty Hospital Blood Center between 2007 and 2019. The male/female ratio of the patients in our study was 50/91. The median age was 61 (18-90). The alloimmunization rate was found 5.3%. The rate of alloimmunization was 20% in sickle cell anemia (SCA) patients and 3% in thalassemia patients. While the number of erythrocytes per patient was 8.7 in indirect coombs (+) patients, it was 5.9 in indirect coombs (-) patients. These numbers were reversed in patients with sickle cell anemia and thalassemia in the hemoglobinopathy group. Among the indirect coombs (+) hemoglobinopathies, the number of erythrocytes per patient was 20.8 in the SCA (HEP-OHA) group, while it was 39.4 in the indirect coombs (-) group. While the number of erythrocytes per patient in the Thalassemia (HEP-TAL) group from indirect coombs (+) hemoglobinopathies was 14, it was 104.2 in the indirect coombs (-) group. The rates of indirect coombs (+) and direct coombs (+) observed together; Hemoglobinopathy (HEP) is 81%, Hematologic cancer (HEC) 89%, Oncologic cancer (ONC) 66%, Autoimmune disease (AID) 88% and Other diseases (DIG) 60%. Antibodies were detected in 40 patients in total, though it was detected more than once in some patients. Among these, 36 times Lua, 26 times K and 7 times C were found in order of frequency. Negativity rates of indirect coombs (-) among the most frequently used immunosuppressive drugs varied between 20% and 42%. As a result, there is a direct relationship between gender, disease, transfusion and indirect coombs positivity.