Tip 2 diyabetli hastalar ile depresyonda olan tip 2 diyabetli hastaların ghrelin ve nesfatin-1 düzeylerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative Investigation of Ghrelin and Nesfatin-1 Levels of Patients with Type 2 Diabetes and Depressed Type 2 Diabetes
- Tez No: 685591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Diyabetes Mellitus (DM) ve Major Depresif Bozukluk (MDB), küresel olarak genişleyen hastalıklardır. DM ve MDB'nin nedeni olarak gösterilen, yüksek inflamasyon ve kan-glikoz seviyeleri, hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) eksen aktivasyonu gibi ana patolojik değişiklikler ortaktır. Tip-2DM (T2DM) dünyada en sık rastlanan diyabet tipidir ve olguların yaklaşık %90'ını oluşturur ve bu olguların %80-90'ı obezdir. Obezite insülin direncini arttırarak hiperglisemiyi ağırlaştırmaktadır. Hem gıda alımı hem de glikoz seviyesinin düzenlenmesinde oreksijenik ve anoreksijenik hormonların önemi literatürde vurgulanmıştır. Son dönemlerde keşfedilen oreksijenik bir peptid olan ghrelin ve anoreksijenik bir peptid olan nesfatin-1'in gıda alımı ve glikoz metabolizması üzerine etkileri belirtilmiştir. Ghrelin, hiperglisemiye sebep olur ve insülin sekresyonunu baskılar. Nesfatin-1 ise kan glikozunu düşürür ve insülin duyarlılığını arttırır. Bunun yanı sıra hem ghrelin hem nesfatin-1'in duygu-durum ve stres regülasyonu üzerine etkileri rapor edilmiştir. Bu çalışmada; ghrelin ve nesfatin-1 hormonlarının T2DM ve MDB patofizyolojisindeki olası rollerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, T2DM grubu için 15'i erkek, 15'i kadın, T2DM+MDB grubu için 7'si erkek, 23'ü kadın ve kontrol grubu için 15'i erkek, 15'i kadın olmak üzere toplam 90 birey katılmıştır. Çalışmaya katılan kişilerden bir gecelik açlığı takiben venöz kan örnekleri alınmıştır. Ghrelin ve nesfatin-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile ticari kitler kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) and Major Depressive Disorder (MDD) are diseases that are expanding globally. Main pathological changes such as high inflammation and blood-glucoselevels, hypothalamic-pituitary-adrenal (HPA) axis activation, which are shown as the cause of DM and MDD, are common. Type-2 DM (T2DM) is the most common type of diabetes in the world and constitutes approximately 90% of the cases and 80-90% of these cases are obese. Obesity worsens hyperglycemia by increasing insulin resistance. The importance of orexigenic and anorexigenic hormones in the regulation of both food intake and glucose level has been emphasized in the literature. The effects of ghrelin, an orexigenic peptide discovered recently, and nesfatin-1, an anorexigenic peptide, on food intake and glucose metabolism were stated. Ghrelin causes hyperglycemia and suppresses insulin secretion. Nesfatin-1 lowers blood glucose and increases insulin sensitivity. In addition, the effects of both ghrelin and nesfatin-1 on mood and stress regulation have been reported. In this study; It was aimed to reveal the possible roles of ghrelin and nesfatin-1 hormones in T2DM and MDD pathophysiology. A total of 87 individuals including 15 men, 15 women for the MDD+T2DM group, 7 men, 23 women for the T2DM group and 15 men and 15 women for the control group participated in the study. Venous blood samples were taken from the people participating in the study following an overnight fast. Ghrelin and nesfatin-1 levels were measured by ELISA method using commercial kits.