Diyabet tanısı olan hastaların pankreas doku sertliğinin diyabet tanısı olmayan kişiler ile shear wave elastografi ile retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of pancreas tissue hardness of patients with diabetes and shear wave elastography with people without diabetes
- Tez No: 685612
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEZGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Diyabetes mellitus ana bulgusu kronik hiperglisemi olan ve vücudun karbonhidrat (KH), yağ ve proteinlerden yeterli miktarda faydalanamadığı bir metabolizma sorunudur. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), 2015 yılında 20-79 yaşlarındaki her 11 yetişkinden 1'inin diyabetes mellitus tanısının olduğunu bildirdi. Bu sayının 2040 yılında artarak 642 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. 1998 yılında ülkemizde diyabet sıklığı %7,2 iken TURDEP 2010'da bu oran %13,7'ye ulaşmıştır. Diyabetes mellitus akut ve kronik (retinal, renal, nöral, kardiyak ve vasküler) komplikasyonları ile hastaların yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma Mersin Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Tip 2 diyabetes mellitus tanısıyla takip edilen hastalar ve diyabetes mellitus tanısı olmayan kişilerin anamnez, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme tetkiklerini içeren geçmişe dönük veriler kullanılarak retrospektif olarak yapılmış bir çalışmadır. 01 Ocak 2019 ile 01 Mart 2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde dahil edilme kriterlerine uyan 45 tip 2 diyabetes mellitus tanılı hasta ve 45 diyabetes mellitus tanısı olmayan toplamda 90 kişi çalışmaya alındı. Tip 2 diyabet hastaları da mikrovasküler komplikasyon var ve mikrovasküler komplikasyon yok şeklinde 2 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic problem in which the main finding is chronic hyperglycemia and the body cannot benefit from carbohydrates (CH), fats and proteins in sufficient amounts. The International Diabetes Federation (IDF) reported that 1 in 11 adults aged 20-79 years were diagnosed with diabetes mellitus in 2015. It is estimated that this number will increase to 642 million in 2040. While the prevalence of diabetes in our country was 7.2% in 1998, this rate reached 13.7% in TURDEP 2010. Diabetes mellitus adversely affects the life of patients with its acute and chronic (retinal, renal, neural, cardiac and vascular) complications. This study is a retrospective study using historical data including anamnesis, physical examination, laboratory and imaging examinations of patients followed up with the diagnosis of Type 2 diabetes mellitus and people without diabetes mellitus at Mersin University Health Practice and Research Hospital. Between January 01, 2019 and March 01, 2021, 45 patients with type 2 diabetes mellitus who met the inclusion criteria at Mersin University Medical Faculty Hospital and 45 patients without diabetes mellitus were included in the study. Type 2 diabetes patients were divided into 2 groups as having microvascular complications and no microvascular complications.